Leatherman Squirt PS4 vs Gerber Dime ülevaade

Kõik muud ülevaated, mis väärivad maailmaga jagamist.
Vasta
Kasutaja avatar
Delta
Administraator
Postitusi: 1550
Liitunud: 11 Okt 2010, 10:15
Asukoht: Päälinn
Kontakt:

Leatherman Squirt PS4 vs Gerber Dime ülevaade

Postitus Postitas Delta »

Youtubes on arvukalt videoid, kus üks või teine tegelane esitleb uhkusega kraami, mida ta igapäevaselt endaga kaasa veab. Sõltuvalt sellest, kui tegija vennaga tegu, varieerub kola hulk pastakast ja plaastritest missioonile suundava rahuvalvaja täisvarustuseni.

Kuigi suhtumine kõigub sedalaadi klippides praktilisuse ja paranoia vahel, siis panid need ometigi mõtlema, et tõepoolest, mingil tasemel saab meist igaüks tsivilisatsiooniga kaasas käivateks ohtudeks valmis olla. Minu puhul oli selleks valgustavaks märksõnaks multitööriist.

Peamiseks erinevuseks multitööriista ja nt Šveitsi ohvitseri-/ armeenoa vahel on see, et esimesel juhul on nö põhielemendiks näpitsad, teisel aga taskunuga, millele on siis lisatud kamaluga erinevaid rohkem ja vähemvajalikke vidinaid.

Igapäevase kandmise kontekstis jäid mul sõelale vaid kõige väiksemad multitööriistad. Täpsemalt Leatherman Squirt PS4 ja Gerber Dime. Veebis mõlema kohta uurides sai selgeks, et tegemist on küllaltki võrdväärsete isenditega ning eelistused emma-kumma kasuks taandusid pahatihti testija personaalsetele eelistustele. Netivõrdlusi jälgides kaldus minu eelistus Gerberile, eelkõige disaini ja hinna poolest.

Kuna aga Gerberit toona Eestis ei müüdud ja igasugune tellimine oli saatekulude ja lisanduvate riigimaksude tõttu mõttetu, siis sinnapaika see asi jäigi. Vaid veidi aega hiljem komistasin juhuslikult kohalikus kaubanduses müügikohale, kus pakuti Leatherman Squirt PS4-ja Euroopa mõistes täiesti mõistliku hinnaga ja pooleldi impulssostuna vahetasidki rahakotis olnud eurod omanikku ja nii lahkusingi poest linnadžunglisse juba märksa turvalisemalt, pisike Leathermani multitööriist taskus.

See selleks. Ma ei kirjutaks täna seda teksti siin, kui Gerber poleks vahepeal samuti imbunud kohalikku kaubandusse. Ja nii juhtuski, et kui järjekordse kampaania ajal ühes Eesti ehituspoes märkasin teiste seas müügil ka soodushinnaga Gerber Dime, ei mõelnud ma pikalt. Taaskord vahetasid mõned eurod omanikku ning peagi lahkusin kauplusest juba kaks korda turvalisemalt kui sinna tulles: ühes taskus varem soetatud PS4, teises veel pakendis Gerber Dime.

Järgneva jutu eesmärgiks ongi mõlemat multitööriista tutvustada ja anda edasi oma tähelepanekud, mõtted ning paratamatult ka eelistused.


Pakend
Nagu heale lastetoale kohane, siis ei saa kohe minna asja juurde, vaid enne tuleb rääkida ilmast, poliitikast ja tänavusest kartulisaagist. Ehk alustame pakendist.

Pilt

Leatherman jõuab ostjani kenas pisikeses kollase-mustakirju pappkarbikeses. Karbikesest leiab nii PS4-ja kui ka kasutusjuhendi-kataloogi. Meeldis see, et pakend oli täpselt nii suur kui PS4 ja lisamaterjalide mahutamiseks vaja, ei midagi üle, ei midagi puudu. Lihtne ja soliidne. Avamine käis hõlpsalt ning ka utiliseerimine, kui karpi muude asjade hoidmiseks kasutada ei soovi, oleks lihtne ja loodussõbralik.

Gerber seevastu on eelistanud avamise seisukohalt tüütut blisterpakendit. Kuigi turunduslikult võttes ilmselt praktiline lahendus (kaupa on lihtne eksponeerida), siis tarbijana ma sedalaadi lahendust ei hinda. Iga sellise pakendi avamine paneb ennast tundma väikest viisi seifivargana, sest õiget ja lihtsat viisi selle kultuurseks avamiseks ei ole. Ikka tuleb kallale minna kääride, saagide ja nugadega ning mis kõige kurvem, pakendil puudub igasugune edasine kasutusväärtus, mistõttu rändab see peale avamist otsejoones prügikasti. Kogu info Dime kohta on trükitud plastiku vahel olevale papplehekesele ning sellega lisade hulk piirdubki.

Seega pakendivooru võidab minu silmis Leatherman


Värvid ja mõõtmed
PS4 on saadaval kolmes värvitoonis: sinine, punane ja must. Mina valisin endale punase (põhjusest edaspidi).

Pilt

Dime pakutakse samuti kolmes värvikombinatsioonis: üleni must (sh tera), roheline-must ja punane-must. Kuna soodushinnaga müüdi ainult rohelisega versiooni, siis sai see ka valitud.

Pilt

Mõõtutelt on mõlemad kompaktsed ja üsna sarnased.

Pilt

Gerber on pisut suurem ja pontsakam. :mrgreen:

Pilt

Keda huvitavad täpsemad parameetrid leiab need tootja kodulehelt, lingid on ülevaate alguses toodud.

Pilt


Koostekvaliteet ja viimistlus
PS4 koostekvaliteet on väga hea: korpus on valmistatud kõvasulamist alumiiniumist ning ehkki ma ei oska nimetada värvi tüüpi ega värvimise tehnikat (pulbervärv?), on see kvaliteetne, ilus vaadata ja ka vastupidav. Viimast väidan seetõttu, et kaks aastat taskus koos võtmete jm pudi-padiga on sellele jätnud vaid üksikud märgid.

Pilt

Ka tööriistad avanevad hästi ja ühtviisi konkreetselt, ei ole nõnda, et mõni tuleb välja lihtsalt ja teise puhul pead vaeva nägema. Küll tuleb mainida seda, et väiksemate elementide kättesaamine eeldab seda, et sõrmeküüned ei ole just päris nudiks pügatud.

Juhul kui peaks tekkima soov PS4-ja lahti võtta (puhastamine, terade asendamine vms), siis see võimalus on olemas, kuna korpus on kinnitatud torx tüüpi kruvidega. Oluline on siinkohal mainida, et päris kõigil PS4 versioonidel seda võimalust siiski ei ole või vähemalt paar aastat tagasi ei olnud. Nt sinise mudeli korpus oli kinnitatud neetidega ega olnud avatav, mis oli ka põhjus, miks valisin punase PS4-ja.

Dime kooste- ja viimistluskvaliteet jääb PS4-le alla. Värvkattel on küll metallik-läige, kuid tervikuna jätab see PS4-st odavama ja pigem emaileeritud mulje. Paratamatult tekkis tunne, et see võib mingi hetk hakata latakatena maha kooruma. Lisaks ei avanenud multitööriista erinevad osas samaväärse jõupingutusega kuni selleni välja, et nt pintsette palja käega kätte ei saanudki. Ka näpitsaid kasutades tuli neid kättesaamiseks jõuga kiskuda.

Pilt

Õnneks on ka Dime korpus kinnitatud torx kruvidega, mis peaks justkui võimaldama muuta korpuse survet erinevatele tööriistadele ja sellega reguleerida ka nende avamise/ kättesaamise lihtsust. Seda teoorias. Praktikas tuli aga välja, et säästu nimel on Gerber kasutanud kruvide materjalina saiapuru, mistõttu kohe esimese katsega sai kruvipesa ümmarguseks keeratud ja igasugune reguleerimine osutus võimatuks.

Pilt

Seega ka kvaliteedi ja viimistluse osas annaksin eelise PS4-le. Kui kõik muu oleks veel vaieldav ja maitse asi, siis savist tehtud säästukruvisid ei vabanda miski. Naljakas on muidugi see, et kui vaatan mõlemat eemalt, siis disainilt meeldib mulle endiselt Gerber, kätte võttes ja kasutades pole aaga kahtlust, kumb tööriist on kvaliteetsemalt tehtud.


Tööriistavalik
Tööriistavalikust rääkides olgu öeldud, et mõlemal on kõik tööriistad pele näpitsate avatavad väljapoolt, mis mugavuse ja ergonoomika seisukohalt on äärmiselt mõistlik.

Nuga
Aga alustame võrdlust siis ühest põhitööriistast, milleks on nuga. Tihti on multitööriistadel just noatera valmistatud natuke paremast materjalist kui ülejäänud vidinad, nii ka siin: PS4 tera on valimistatud 420HC ja Dime 3Cr13 terasest.

Kui vaadata tehnoandmeid, siis on nendest kahest on 420HC natukene parem valik omades koostises 2% rohkem süsinikku ja ka kõvadus on Rockwelli skaalal keskmiselt 2 ühiku võrra suurem. Samas olgem ausad, selles mõõdus terad ei ole mõeldud millegi suurema ega tõsisema jaoks, mistõttu see erinevus jääb pigem paberile kui saab takistuseks päriselus.

Küll on märksa ilmsemas erinevuseks tera kuju: PS4-l klassikaline, Dimel tömp. Raske on siin ühele või teisele ratsionaalset eelistust anda, kuid endale meeldib klassikaline kuju rohkem.

Pilt

Küll ei saa mainimata siinkohal PS4 terituse kuju, mis on ühesuunaline nagu peitlitel. Jällegi, antud tööriista kontekstis ei saa seda pidada ei eeliseks ega puuduseks. Küll on seda tüüpi nuga lihtsam teritada. Kui veel teritamisest ja teravusest rääkida, siis PS4 lõikas karbist võetuna probleemideta paberit. Dime seevastu oli suhteliselt nüri ning paberi lõikamisega hakkama ei saanud.

Viil
Viilide puhul erilist võistlusmomenti ei teki, kuna Dime võimalused nullib täielikult viili pikkus, õigemini selle puudumine.

Pilt

PS4 viili kasutatav osa on pea kolm korda pikem kui Dimel ning eri küljel olev muster on ka tõepoolest erinev, mitte lihtsalt triibud ühes ja teises suunas.

Pilt

Küll on Dime viili ots kasutatav kruvikeerajana, PS4 puhul pigem mitte.

Kruvikeerajad
Ristpea jaoks on PS4-l eraldi osa, samas kui Dimel asub see, nagu enne öeldud, viili otsas. Pikkus on neil laias laastus sama, küll on PS4 keeraja natukene peenem kui Dime oma.

Pilt

Lapik kruvikeeraja ots on PS4-l pikem ja natukene peenem, Dimel lühem ja jämedam. PS4-l on lapiku keeraja otsas ka pudelikorgi avaja, Dimel on see eraldiseisvana korpuse küljes.

Pilt

Käärid
Käärid on ausalt öeldes mõlemal rohkem sümboolsed kui tõsised tööriistad. Jah, katkise küüne lõikad ära, kuid paberi vms mugavaks lõikamiseks on need liiga pisikesed.

Pilt

Kui nüüd neid kahte võrrelda, siis PS4 käärid olid mõnevõrra mugavamad, Dime omad mõjusid kohmakamana.

Näpitsad
Ja lõpuks siis näpitsad, mille olemasolu õigupoolest teebki ühest multitööriistast multitööriista. Pean ütlema, et näpitsate osas oli seis suhteliselt võrdne.

Pilt

Mõlemad olid varustatud vedruga, mis aitab kaasa näpitsate tunnetusele kokkuvajutamisel ning surub näpitsad ise lahti kui haare lõdveneb. PS4 näpitsad avanesid pisut rohkem ja olid kitsama otsaga kui Dimel.

Pilt

Pilt

Dime traadilõikurit ma ei proovinud, kuid PS-l lõikas see probleemitult.

Võtmehoidja rõngas
Mõlemal on ka rõngas võtmehoidja külge riputamiseks, selle vahega, et PS4 puhul saad rõngast liigutada, Dimel on see fikseeritud. Milleks see liigutamine hea on – ei oska öelda. :)

Pilt

Pilt

Eripärad
Dime eripäraks on kahtlemata väline pudelikorgi avaja. Pean tunnistama, et kunagi tundus väline avaja minu jaoks päris arvestatava plussina. Nüüd, aastaid hiljem on see omadus hakanud miskipärast oma tähtsust kaotama, aga efektne on see sellegi poolest. :D

Pilt

Teiseks eripäraks on Dimel pakendiavaja, mille eeliseks noa ees peaks olema see, et oht pakendi sisu vigastamiseks on väiksem.

Pilt

Kuigi PS4-l selleks eraldi tööriista pole, siis sama tulemuse saab kui hoida PS4 tera nimetissõrme ja pöidla vahel.

Dime kättesaamatutest pintsettidest oli juba juttu. Tõele au andes tuleb siiski märkida, et isegi kui need sealt lõpuks kätte saada, siis pole nendega suurt midagi teha, kuna tegemist on suhteliselt pehmete ja tundetute isenditega.


Kuid see pole veel kõik...
Multitööriist on kahtlemata universaalne valik, kuid millised on variandid, kui näpitsaid eriti vaja ei lähe? Siin tuleb appi vana hea Victorinox, täpsemalt mudel Classic SD.

Pilt

Nagi Victorinoxi puhul tavaks, siis saab siingi valida erinevate lisadega mudeleid, kuid Calssic SD on neist kõige kergem ja kompaktsem ehk just see, mida antud jutu kontekstis vaja. Korpuse materjaliks saab valida nii plastmassi kui ka alumiiniumi (alox) ning värvivalik on suur ja lai. Kuna mõõtmed on väikesed ja välimust saab valida, siis sobib SD kenasti ka naisterahva käekotti.

Kuigi pikkuselt sama, on Classic kergem ja õhem kui PS4 või Dime. Koostekvaliteedilt edestab Victorinox nii Leathermani kui ka Gerberit. Kui Leatherman oli väga hea, siis Victorinox saab hindeks eeskujulik: viimistlus on laitmatu, tööriistad avanevad vaevata ja kindlust sisendava nõksatusega.

Pilt

Arusaadavalt jääb SD tööriistavalik mulitööriistadele alla. Noa tera on pisike ning mõjub ülejäänud kahe kõrval mänguasjana. Jällegi, iseasi, palju see reaalses elus mängima hakkab, kuna nagu varemgi öeldud, on selles mõõdus tera kasutusala nagunii piiratud.

Pilt

Viil on optimeeritud küünehooldusele ja selles osas igati funktsionaalne, viili otsa saab kasutada ka kruvikeerajana. Tegemist on omalaadse ristpea-lapiku kruvikeeraja hübriidiga olles esimese jaoks pisut lai ja teise jaoks kitsas.

Käärid seevastu on alati olnud Victorinoxite tugev külg. Nii ka siin, olles selgelt rühma parimad.

Kes ei soovi kasutada kaasatulnud nahktaskut, saab SD riputada ka võtmehoidja külge, rõngas selleks on olemas. Lisaks on korpusesse peidetud hambaork ja pintsetid. Erinevalt Dimest on SD pintsetid ka kasutatavad.

Pilt


Kokkuvõte
Tänaseks olen PS4-ja kaasas kandnud rohkem kui kaks aastat. Ja ma ei ütleks, et selle kaasas tassimine oleks kuidagi probleem, vastupidi, PS4 on piisavalt väike ja kerge, et kaduda taskusse nõnda, et unustad selle olemasolu sootuks. Eriti kui arvestada seda, et enamik autovõtmeidki on mõõtmetelt suuremad.

Funktsionaalsusest rääkides, siis aja jooksul on kasutust leidnud kõik PS4-ja küljes olnud tööriistad, mõni rohkem, mõni vähema, aga kõike on vaja läinud. Tõsi, enamasti pole olnud tegemist olukordadega, kus alternatiiv puudunuks. Tihti säästis PS4 taskus olemine mulle mõnikümmend sammu jalavaeva tööriistakastini või vajaduse improviseerida muul viisil, nt kaubanduses pappkasti avamine võtmega vms.

Kindlasti tasub meeles pidada, et kõige pisemad multitööriistad pole tõsiseks alternatiiviks tööriistakastile. Maja nendega ei ehita ja autot ei paranda. See on ka põhjus, miks ei ole ülevaates äärmuslikke teste stiilis, kas tööriist peab üldse vastu või laguneb ära. See lihtsalt ei ole selle segmendi eesmärgiks. Piltlikult öeldes on need mõeldud "esmaabiks" olukordades, kus tavaliselt midagi muud kaasas ei ole.

Kui nüüd võrrelda neid kolme, siis Victorinix Classic SD on kahtlemata kõige sobivam võtmehoidja külge või naisterahva ridiküli. Selline ilus, kerge, aga samas funktsionaalne asi, olles ka hinnalt kolmiku soodsaim. Gerber Dimel olid kõike eeldused tulla, näha ja võita, kuid kvaliteediprobleemid, vähemalt antud eksemplari puhul, nullivad minu jaoks soodsama hinna eelised. Leatherman Squirt PS4 on sellest kolmikust kalleim, aga selle eest pakub PS4 Dimega võrreldes ka rohkemat. Kuivõrd PS4 omab Vicorinoxiga võrreldes rohkem võimalusi olles samas vaid pisut raskem, siis ongi PS4 minu taskusse jäänud ka peale Dime ja SD soetamist. :up
Springers are like Muscle-Cars - Classic, Heavy and Never out of style...
Kasutaja avatar
Delta
Administraator
Postitusi: 1550
Liitunud: 11 Okt 2010, 10:15
Asukoht: Päälinn
Kontakt:

Re: Leatherman Squirt PS4 vs Gerber Dime ülevaade

Postitus Postitas Delta »

Pisike järelmärkus.

Nimelt sai olude sunnil mõni aeg tagasi testitud mõlema multitööriista pudeliavajaid. Ja selle vooru võitis puhtalt Gerber. PS4 pisikesel ja üherealisel avajal ei olnud lihtsalt midagi vastu panna suuremale ja kaherealisele Dimele. Pudeli saab küll lahti mõlemaga, aga PS4-l pidid tikkima nagu õmblusmasin ümber korgi ja seda iga nurga alt väänama, samas kui Dimel piiisas korgi eemaldamiseks ühest-kahest liigutusest.

Algses ülevaates toodud lõppjäreldust see tulemus siiski ei muuda.
Springers are like Muscle-Cars - Classic, Heavy and Never out of style...
Vasta