Chrono Connect Mobile Lite ülevaade ehk "Vaese Mehe Krono" vol n+1

Ülevaated õhkrelvadest ja lisavarustusest
Vasta
Kasutaja avatar
Delta
Administraator
Postitusi: 1560
Liitunud: 11 Okt 2010, 10:15
Asukoht: Päälinn
Kontakt:

Chrono Connect Mobile Lite ülevaade ehk "Vaese Mehe Krono" vol n+1

Postitus Postitas Delta »

Kuna nutitelefonid on tänaseks eestlaste kodud juba pea täielikult vallutanud, siis saigi nö „vaese mehe krono” seerias ette võetud järgmine suutäis ja testitud, kui täpne ja kasutatav on nutitelefonile mõeldud kuuli kiiruse mõõtmise rakendus. Täpsemalt siis Chrono Connect Mobile Lite, mida saab igaüks endale Google Play keskkonnast tasuta sikutada.

Kuna tasuta lõunaid ei ole, siis on siingi asjal kerge konks juures, nimelt on tasuta versioon mõeldud tutvustama tasulist versiooni (kirjutamise ajal 3,15 eur) ja nii on ostuhuvi tekitamiseks osa võimalusi tasuta versioonil piiratud.

Suurimaks kitsenduseks on see, et ühe seeria raames arvestatavate laskude arv on piiratud kolmega ehk keskmised, min-max jm andmed kuvatakse kolme lasu põhjal. Seeriate arv piiratud ei ole, lihtsalt iga kolme lasu tagant pead mõõtmise uuesti käivitama. Lisaks sisaldab tasuline versioon laskude logi ja kuulide andmebaasi. Kõige olulisem, ehk kiiruse mõõtmine, on aga sama.

Rakenduse enda tööpõhimõte seisneb selles, et nutitelefoni mikrofoni abil fikseeritakse lasu ja märgi tabamise helid ning seejärel arvutatakse etteantud andmete põhjal kuuli kiirus.

Seega telefonist üksi ei piisa, vaid vaja on ka märklauda, mille tabamist oleks võimalikult hästi kuulda (minu puhul nt plekist purgikaas), samuti mõõdulinti või muud vahendit kauguste mõõtmiseks.

Rakenduse käivitamisel tervitab kasutajat esimesena hunnik teksti, milles antakse lühiülevaade programmi tööpõhimõttest ja kasutamisest. Miskipärast on rakenduse autor arvanud, et tegemist on nii hea lugemisega, et seda peab lausa igal käivitamisel kuvama, mitte ainult esimesel korral. Vähe sellest, sama teksti saab lugeda igal ajal ka hiljem, kui valida seadetest abiinfo („Help”).

Pilt

Peale sissejuhatavat juttu avanebki kohe krono põhivaade, kus on väljad kiiruse, võimsuse, laskude arvu ning mõlema koondstatistika kohta (min-max). Ekraani allosas on ka nupp mõõtmise käivitamiseks/ peatamiseks. Kasutajaliides on lihtne ja ülevaatlik, ühesõnaga õnnestunud.

Pilt

Enne kasutamist tuleb rakendust pisut seadistada ning sisestada andmed sihtmärgi kauguse ja kasutatava moona kohta.

Pilt

Esimeseks täitmist vajavaks jaotiseks ongi info märklaua kohta („Target Options”).

Selles kategoorias tuleb esmalt valida endale meelepärased pikkusühikud (meetrid, jardid jne) ning seejärel sisestada andmed selle kohta, kui kaugel asub
- märklaud relva suudmest („Muzzle To Target, A”);
- telefoni mikrofon relva suudmest („Device to Muzzle, B”) ja
- telefoni mikrofon kuuli lennuteest („Device to Pellet Path, C”).

Pilt

Juhuks, kui suudme-telefoni-sihtmärgi omavaheline paiknemine jääb üksnes sõnade tasemel pisut segaseks, siis on olemas ka joonis, kus on visuaalselt näidatud, milliseid kauguseid A, B ja C all täpselt mõeldakse ("Distance Measuring Help")).

Pilt

Lõpuks saab eraldi reguleerida ka mikrofoni tundlikkust, mida võib vaja minna näiteks juhul kui naabrimees peaks parasjagu ehitusega tegelema ja hommikust õhtuni naelu seina taguma ("Sound Sensitivity").

Teiseks oluliseks jaotuseks on andmed kasutatava kuuli kohta („Projectile Options”). Võimalus on sisestada kuuli nimi („Name”), kaaluühik („Weight Units”, g või gr) ja kaal ("Weight"), kuuli kuju („Pellet Shape”) või ballistiline koefitsient („Ballistic Coefficient”). Olemas on ka viide tootja lehele, kus on kirjas enamlevinumate kuulide andmed.

Pilt

Kuuli kuju valik on mõeldud juhuks kui konkreetse moona BC ei ole teada ning siis saab kasutada rakenduse pakutud universaalset keskmist. Kui aga täpne number on olemas, siis tasub kasutada õiget suurust.

Kolmandas põhisektsioonis saab valida ühikud, milles kuvatakse kuuli kiirust ja võimsust.

Pilt

Eksisteerib küll ka jaotus "Gun Specific Options", paraku vedrukate osas rakendus mingeid valikuid ei avanud ja ka ka eellaetavate haamri "põrkamise" seadistamisega polnud midagi peale hakata.

Pilt

Kui seadistused paigas, siis jäi üle ainult teooria proovile panna ja testida rakenduse toimimist päriselus. Valisin testiobjektiks HW40-e, distantsiks viis meetrit ja märklauaks nagu juba öeldud, plekist purgikaane.

Kuna tasuta versioon on piiratu kolmelasulise seeriaga, siis piirdusingi kolme lasuga. Tulemused olid järgmised:

Pilt

Võrdluseks mõõtsin kolme lasu kiirused ka oma X3200 kronoga.

Pilt

Pilt

Pilt

Nagu näha, siis olid nutirakenduse hinnangud suudmekiiruses osas mõnevõrra konservatiivsemad kui X3200-l. Kumb neist õige on? Ei tea, küll on näha, et suurusjärk on mõlemal sama, seega võib öelda, et koduseks mõõtmiseks on CCM tasuta versioon kasutatav küll. Erinevus nende kahe vahel jäi 3% kanti, mida pole küll vähe, kuid samas ka mitte palju. Suurimaks puuduseks ongi kolme lasu piirang seeria kohta, mis teeb pikemad mõõtmisssessioonid tülikaks. Kui see aga ei häiri, siis enam odavamalt kronolaadset lahendust vist ei leia.

Mõned tähelepanekud veel:
- Väärtus C ei pea olema väga täpne. Esimest korda sisestasin väärtuse silma järgi, hiljem mõõtsin. Vahe tuli oma 10 cm, kuid suudmekiiruse numbris see ei kajastunud.
- Ka BC väärtus ei pea olema väga täpne. Alguses sai lastud vaikeväärtusega (valitud kuuli kuju järgi) ja alles hiljem sisestatud õige number. Ka siin muutus suudmekiiruses numbris ei kajastunud.
- Rakenduse ja X3200 erinevus oli püsiv. Algse, ebatäpsete väärtustega sessioonil oli ilm vähe soojem ja kiirused kõrgemad, teisel, õigete väärtustega testil oli ilm jahedam, kuid CCML ja X3200 kiiruste erinevus jäi mõlemal juhul ca 3,5 m/s kanti.
- Veateade ei lähe lasuna arvesse (kolmelasulise seeria piirangu arvestamisel).
Springers are like Muscle-Cars - Classic, Heavy and Never out of style...
Vasta