Nitecore P36 ülevaade

Kõik, mis seondub taskulampidega.
Vasta
Kasutaja avatar
Delta
Administraator
Postitusi: 1549
Liitunud: 11 Okt 2010, 10:15
Asukoht: Päälinn
Kontakt:

Nitecore P36 ülevaade

Postitus Postitas Delta »

Kuuldes nime Nitecore P36 ei tekitanud see minus esimese hooga mingit emotsiooni – küllap on tegu järjekordse uudismudeliga, mille peamiseks müügiartikliks on pakendile kantud senisest suurem luumenite arv.

Põgus tutvumine näitas aga, et ehkki luumenite osas pidas arvamus paika, siis pole numbriralli sugugi P36-e ainus trump. Vastupidi, lambi tegelikud väärtused on peidus hoopis mujal. Kuid kõigest järgemööda.


***

Pakend
P36 saabub klassikalises Nitecore kollase-mustakarva pakendis.

Pilt

Ka kaasavara on standardne: juhendid eesti ja inglise keeles, garantiikaart, lamp, vöökott, randmerihm, tagavara nupukate ja tihend.


Pilt


Koostekvaliteet
Nagu viimase aja Nitecore mudelitele tavaks, siis ei ole ka P36 puhul koostekvaliteedile midagi ette heita. Viimistlus oli korralik ja ühtlane. Lahtikäivate osade keermed olid kenasti määritud.

Pilt

Lampi kätte võttes on võimatu mitte märgata Cree MT-G2 leedi, mis võrreldes tavapäraselt kasutatavatega on hiigelsuur.

Pilt

Suur leed tähendab reeglina ka hajusat valgusvihku, G2 oma XXL mõõtudega pidanuks selle loogika järgi olema ekstra hajus. Kuid kuidas mõjub see valgusvihu ulatusele? Võib arvata, et ootasin huviga, kuidas lamp välioludes käitub.

Lisaks mõõtmetele on G2 eripäraks ka soe valgustoon. Ootuspäraselt asus leed kenasti reflektori keskel.


Disain
Senistest mudelitest erinev on ka P36 välisdisain: Tavapärase ümmarguse korpuse asemel on P36 käepide reflektorist alates lapiku kujuga.

Pilt

Üllataval kombel on selline lahendus käeshoidmisel üsna mugav, kuna lamp istub peos kindlalt ning mingit ohtu libisemiseks ei ole.

Piltlikult öeldes sarnaneb P36 kujult mõõga käepidemele, kus käsi asub kindlalt käekaitse (lambi reflektori osa) ja käepideme nupu (sabaplokk) vahel. Nõnda on libisemiskindlus tagatud paremini kui mistahes agressiivse mustriga ümmargusel korpusel.

Teisalt tähendab lapik saba ka seda, et tasasele pinnale asetades lamp ei veere.

Sabale seisma saab P36-te küll panna, kuid see pole hea mõte, kuna selles asendis on lamp suhteliselt ebastabiilne ja väiksemgi värin või müks kukutab selle ümber.

Neli CR123 patareid või kaks 18650 akut ei käi lampi lahtiselt, vaid need tuleb eelnevalt paigaldada eraldi kassetti.

Pilt

Mõneti üllatav oli tõdeda, et kassetil polnud ühtegi viidet selle kohta, mis pidi toiteallikaid sinna paigaldada.

Pilt

Tõsi, paigaldusskeem ise oli suht loogiline ja intuitiivne ning ka kasutusjuhendis olid suunised pildimaterjalina olemas.

Lambi sabaosas on kaks punast indikaatortuld, mis annavad märku toiteallikate seisust.

Pilt

Juhul kui akude laetus langeb alla 50% hakkavad tulukesed lambi töötamise ajal vilkuma kord kahe sekundi järel, päris tühjenemise eel muutub vilkumine pidevaks.

Toiteallikate kontroll toimub ka vahetult pärast patareide-akude paigaldamist ja lambi kokkukruvimist. Vilkumiste tähendas on sama, nagu eelpool kirjeldatud. Kolm välgatust näitab lihtsalt seda, et akude täituvus on üle 50%.

Lambi sabas on ka avad randmerihma jaoks.


Kasutajaliides
Kui mõni mees vahetab tihedalt sokke, siis tundub, et Nitecore vahetab vähemalt sama tihti kasutajaliideseid. Seekord pakutakse lambi juhtimiseks kombinatsiooni sabanupust ja -kettast.

Pilt

Sabanupu funktsioon on lihtne: poolvajutus võimaldab momentvalgustust, täisvajutus lülitab aga lambi sisse (või siis välja) viimati valitud tasemel.

Huvitavalt on aga lahendatud tasemete valimine. Nimelt tuleb selleks keerata sabas asuvat ketast. Ketas liigub kergete nõksatustega, ning iga nõksatus tähendab uut taset.

Kokku on P36-l kümme erinevat võimsustaset (sulgudes tehaseandmed tööaja kohta): 2 lm (325h), 20 lm, 80 lm, 210 lm, 380 lm (7h 30m), 500 lm, 850 lm, 1100 lm, 1500 lm (1h) ja 2000 lm (45 min).

Nii jääb juhtketast kiiresti keerates ja tasemeid vahetades peaaegu mulje nagu oleks tegu sujuva üleminekuga miinimumist maksimumini. Mis on ilmselt olnud ka Nitecore eesmärk, sest vaevalt ükski kasutaja tunneks vajadust nii detailsete vahetasemete järele.

Vahemärkusena olgu öeldud, et P36-l kasutatakse nutikat termoregulatsiooni, mis Nitecore puhul kannab nime advanced temperature regulation (ATR). Sisuliselt tähendab see seda, et kui varasemalt lülitas lamp maksimumtasemel ennast ülekuumenemise vältimiseks madalale tasemele mingi kindla ajavahemiku möödudes, siis siis ATR puhul lähtutakse lambi tegelikust temperatuurist. Nii saavad kasutajad turborežiimi talvistes oludes nautida kauem kui näiteks kuumal suvel.

Üheks P36 eripäraks on see, et ketta liikumine ja asend ei ole piiratud pakutavate tasemete arvuga, vaid ketast võib kruttida vabalt ringiratast mõlemas suunas nii palju kui süda kutsub. Tasemed siiski ülemäärase kruttimisega kaasa ei lähe, st jõudes miinimumini või maksimumini, jääb lamp sellele tasemele ka püsima, isegi kui ketast edasi keerata.

Kuna ketta asendid ei ole tasemete suhtes fikseeritud, siis tähendab see seda, et väljajalülitatud olekus ei saa pelgalt ketta keeramisega soovitud taset valida ega näha, mis tasemelt lamp välja lülitati. Tasemete vahetus toimib vaid sisselülitatud lambil ning väljalülitatuna võid ketast kruttida palju tahad, midagi sellest ei muutu.

Ilmselt just seetõttu on Nitecore üle hulga aja tagasi toonud kiirvalikud miinimum ja maksimum taseme (eel)valimiseks lambi tööle panemisel.

Kiirvalikute kasutamine on lihtne: keerates väljalülitatud lambil ketast päripäeva ja lülitades seejärel lambi sekundi jooksul sisse, süttib lamp maksimumtasemel. Korrates sama protseduuri ketast vastupäeva keerates, süttib lamp miinimumtasmel. Arvestades P36 tasemete rohkust on tegemist tänuväärse omadusega.

Mugavalt on lahendatud ka nn vilkuvate režiimide valimine. Selleks tuleb lambi põlemise ajal vajutada valikukettale nagu sabanupule ja kohe lülitubki lamp strobole. Teiste erirežiimide (aeglane vilkumine, kiire vilkumine, majakas ja SOS) valmiseks tuleb ketast lihtsalt keerata. Väljumine toimub samamoodi vajutusega kettale.


Kasutajaliidese ergonoomika
Praktikas osutus lambi juhtimine kettaga üsna mugavaks. Nn politseiniku asendis (lamp rusikas üleval) oli P36 täielikult juhitav ühe käega: pöial asetus täpselt nuppude juurde ja tasemete vahetamine kettaga oli mugav ning kiire. Ma ei mõõtnud, mitu kraadi tuli ketast miinimumist maksimumini ja vastupidi liikumiseks keerata, kuid selleks piisas ühest pöidlaliigutusest.

Nn kohvrisanga asendis tasemete vahetamine ühe käega nii hõlbus ei olnud, suunal min ->max liikumine oli lihtne, kuid vastassuunas kruttimine nõudis parasjagu näppude gümnastikat ning selles asendis opereermiseks oli mugavam kasutada kahte kätt.

Mingi hetk hakkasin mõtlema, et ehkki kasutajaliides oli mugav, siis milleks selline vabalt ringlev ketas üldse hea on? Kas fikseeritud asenditega kettaga poleks olnud lihtsam? Kindlate asendite korral saaks õiget taset valida juba enne lambi sisselülitamist, puuduks ka vajadus kiirvalikute järele ja oleks nii mõneski mõttes kergem.

Ainuke, mis pähe tuli on mehhaaniline vastupidavus. Mänguasjade puhul on selgelt näha, kuidas mõni pealtnäha soliidne ese lammutatakse laste poolt hetkega molekulideks, samas kui mõni teine talub sihipärast kasutamist edukalt ka pikemat aega. Seega võib loota, et konkreetse lahenduse eelistamiseks oli mingi sügavam põhjus kui kellegi idee, et teeme lihtsalt seekord nõndaviisi.

On mis on, aga kokkuvõttes on säärane lahendus igati funktsionaalne ja mugav. P36-ga samal ajal oli mul kasutada ka Nitecore TM26. Ja pean ütlema, et pärast P36 kasutamist tundus TM26 traditsiooniline kasutajaliides harjumatult aeglane ja kohmakas võrreldes P36-e välkkiirete tasemevahetustega ketta abil.


Vöökott
Komplektiga kaasa pandud vöökoti näol on tegemist Nitecore standardlahendusega: takjakinnitusega klapp ning erinevate võimalustega kandmiseks vööl või riputamiseks.

Pilt

Paraku ei sobi traditsiooniline, ümarale korpusele mõeldud kotidisain P36-e lapiku kerega, mistõttu koti servad lotendavad nagu kaalujälgija rõivad pärast pooleaastast eneseületust ning lamp ei istu oma kohal eriti kindlalt.

Pilt Pilt

Igapäevasel kandmisel ajab see asja ära, kuid aktiivsemal liigutamisel tasub selle kombinatsiooniga olla ettevaatlik.


Valgusomadused
Üks suuri küsimärke minu jaoks oli see, kuidas käitub P36 välioludes. Nagu eelpoolgi juttu oli, siis hiigelsuurest G2 leedist võis oodata hajusat valgusvihku, kuid kas seda ulatuse arvelt?

Praktikas oli P36 valgusvihk äärmiselt balansseeritud. Tänu suurele leedile puudub valgusvihul klassikaline, ülejäänust selgelt eristuv eredam keskosa, olles äärmiselt ühtlane kogu oma laiuses. Mis veel parem, valgusvihu ulatust ei ole kõigele muule ohvriks toodud ning lamp valgustab vabalt ka kaugemaid objekte.

Nagu eelpool öeldud, on G2 leed sooja valgustooniga olles varjundilt pigem kollakas kui koopiapaberi karva valge. Aimu värvierinevusest saab kui pimedas mõne tihedama liiklusega teelõigu ääres seista. Klassikalistel halogeentuledel on umbes sama kollakas toon nagu P36-l vs siis ksenoonide külmem valge.

Ilmselt autondusest on pärit ka mu kerge eelarvamus sooja tooniga lampide suutlikkuse osas, kuna vihmastel ja pimedatel sügisõhtutel kollane valgus justkui sulab asfaldil ära võrreldes valgemate ksenoonidega. Eks seal mängib lisaks toonile ka tulede võimsus, kuid arvatavasti just seetõttu tundus P36 kasutamisel, et soojades toonides valgusvihk näitab vähem kui võiks.

Tegelikkuses see muidugi nii ei olnud ja kõrvutades P36 valgusvihku TM26-ga oli selle ulatus sisuliselt sama: P36-l vähe laiem, TM26-l maksimumil natukene eredam ja kaugemale ulatuv. Seda siis palja silmaga hinnates.

Teine nüanss sooja valgustooniga on detailide eristamine. Jällegi, kõrvutades TM26-ga tundus, et viimase klassikalises valges valguses eristasin objekte selgemalt ja konkreetsemalt. Pisut süvenedes sain aru, et esmamulje oli petlik.

On üldteada, et soojade valgustoonide puhul on värvid loomulikumad. Külmas valguses muutvad värvid aga plassiks ja raskemini eristatavaks. Sama efekt toimis ka siin.

TM26 valgusvihus sulasid väiksed detailid ühte (rohi, kõred) ja nii tõusid suuremad objektid (puud-põõsad) paremini esile, muutes need pilguga kergemini haaratavaks. Seevastu P36 soojas valguses jäid detailid alles ja värvid loomulikumaks, mistõttu sedalaadi kontrastest vastandumist ei toimunud, samas sai rahulikult süvenedes valgusviku sattunust täpsema ülevaate.


Välipildid
Välipilte tehes sattusin esmakordselt olukorda, kus senised kaamera seaded ei töötanud. Seni olin valdavalt pildistanud lampe, mis olid a) väiksema võimsusega või b) võimsad, kuid kontsentreeritud valgusvihuga. Nüüd oli mul aga lamp, mis oli ühtaegu võimas ja samas ka hajusa valguspildiga.

Tulemus? Ülesäritatud ninaesine kusagil alates 1000 luumenist. Loomulikult aitasid sellele kaasa ka talve viimased jäägid teel, lumi ja jää, mis mõnuga neile langevat valgust peegeldasid. Proovisin, mis ma proovisin, aga head kompromisi ma ei leidnudki, mis näidanuks ühtviisi adekvaatselt nii väiksemaid kui ka suuremaid võimsustasemeid. Seega peab leppima sellega, mis on.

Nagu ikka on taamal olev puu ca 50 m kaugusel. Ka kaamera seaded jäid erinevate ülevaadete võrreldavuse tagamiseks lõpuks samaks: iso100, f2.8, säri 8 sekundit.

Pilt Pilt
2 lm ja 20 lm

Pilt Pilt
80 lm ja 210 lm

Pilt Pilt
380 lm ja 500 lm

Pilt Pilt
850 lm ja 1100 lm

Pilt Pilt
1500 lm ja 2000 lm

Ja lõpuks vaade avatud põllule. lamp oli maksimutasemel ja ca meetri kõrgusel maapinnast.

Pilt


Kokkuvõte
Kahtlemata kuulub P36 nende lampide hulka, mis mulle meeldivad. Ma olen tähele pannud, et selle au osaliseks saavad tihti need lambid, mis pole tingimata täiuslikud, kuid omamnäolised, ehk isegi kerge kiiksuga :mrgreen:

Aga esmalt plusspoolest: korpuse lame disain tagab selle, et lamp püsib kasutamisel kindlalt peos; valgusvihk on kasuliku kuju ja ulatusega; võimsustasemete valikuketas on mugav ja kiire (!); koostekvaliteet korralik; strobo jt eritasemed on ühtaegu eemal, kus nad ei sega, samas lihtsalt ligipääsetavad. Miinuspoolele jääb suutlikkus sabal seista, täpsemalt võime selles asendis püsida ning muidugi vöökott, mis sobib antud mudelile vaid hädapärast. Ja ehkki lambi kasutajaliides mulle meeldib, jääb kusagile hingesoppi ikkagi närima väike kahtlus, et ehk oleks seda saanud lahendada veelgi paremini.

Kokkuvõttes tulebki tõdeda, et tegemist on hea ja tasakaalustatud universaallambiga, mida võib rahulikult igasse majapidamisse soovitada. Lambi eest küsitavat hinda ei saa pidada küll odavaks, kuid P36 on piisvalt eriilmeline oma G2 leedi, kettaga kasutajaliidese ja üldise muust massist eristuva olemusega, et neil kellel eelarve võimaldab, tasub P36 kaaluda.

***

Lambi ülevaate kirjutamiseks andis Nitecore Eesti esindus.
Springers are like Muscle-Cars - Classic, Heavy and Never out of style...
Vasta