Weihrauch HW 40 PCA ülevaade

Ülevaated õhkrelvadest ja lisavarustusest
Kasutaja avatar
Delta
Administraator
Postitusi: 1552
Liitunud: 11 Okt 2010, 10:15
Asukoht: Päälinn
Kontakt:

Weihrauch HW 40 PCA ülevaade

Postitus Postitas Delta »

Et kõik ausalt ära rääkida nagu oli, pean alustama sellest, kuidas kord laskekraami vedades tabasin end mõttelt, et küll oleks tore, kui niisama plõksimiseks oleks võtta midagi väikest ja kerget. Midagi, mida oleks lihtne ja mõnus kaasa haarata kui tuleb soov mõned lasud teha. Üsna ruttu jõudsin äratundmisele, et „raskele“ olukorrale tooks leevendust õhupüstoli soetamine.

Väikese kõrvalepõikena olgu öeldud, et minu esimeseks õhkrelvaks oli Gamo P800 vedrupüstol, mille ostsin kunagi aegade hämaruses ning mis suuresti nostalgilistel kaalutlustel on mul siiani alles. Toona oli tegu minu jaoks tõsise investeeringuga. Õhates sai vaadatud küll Gamo 440 Hunter jt mudelite poole, kuid paraku oli P800 toona ainus, mida endale lubada sain. Mäletan siiani pettumust, kui avastasin, et minu uhke riistapuu ei suutnud meetri pealt isegi konservikarpi auku lasta, samas kui naabripoisi ürgne vedrupüss sai sellega probleemideta hakkama ka 10-15 meetri peal. Lisaks oli püstoli koostekvaliteet kehv, mistõttu pettusin ostus tõsiselt. Takkajärgi targana võin täie kindlusega öelda, et P800 on midagi, mille peale ei tasu raha raisata. Positiivse külje pealt tekkis mul aga kindel arusaam sellest, milline üks õhupüstol olla ei tohiks.

Pisikese kaalumise peale leidsin, et seekord ei taha ma vedrukat. Vedruka prellöök ei tee täpselt laskmist lihtsamaks, mistõttu otsustasin, et säästan end järjekordse vedrukaga kohanemisest. Lisaks ahvatles mind tugevalt mõte mitmelasulisest lahendusest. Mis loomulikult tõi esimese valikuna pähe CO2 relvad, kuna eellaetavad on paraku mõttetult kallid ja minu eesmärgiks oli leida midagi mõnusaks ajaviitmiseks ehk hind pidi olema mõistlik. CO2 relvade osas on Eesti turul suht monopoolses seisundis Umarex oma toodanguga, midagi küll pakub ka Crosman, aga nende valik kohapeal on pehmelt öeldes kesine kui BB-püstolid välja arvata. Tellimise kohta uurides jäi esindus viisakalt ebamääraseks, eks MASU kollita neidki.

Lõpuks jäid sõelale kolm kandidaati Umarexilt: S&W 586 6“ rauaga, Desert Eagle ja Beretta PX4. Seda, et S&W on küllaltki täpne teadsin ma ammu, samas ei imponeerinud mulle tema hind ning märksa huvitavamad valikud tundusid DE ja Beretta, mis muu hulgas imiteerivad laskmisel kelgu liikumist. DE täpsus on samast klassist S&W-ga, kuid hind märksa sõbralikum. Miinuseks liigne gaasiarmastus (ühe ballooniga vaid 24-32 lasku) ning üdini plastine olek. Nii jätsin DE kõrvale. Kõige enam meeldis mulle sellest seltskonnast Beretta PX4 koopia. Väga mõnusalt istus käes, reaalsust lisas metallist kelk, isegi laadimine käis pidemest. Kuid paraku selgus ülevaateid lugedes, et täpsus pole selle mudeli tugevaim külg jäädes kahele eelmisele selgelt alla. Nii tuli ka PX4 nimekirjast maha tõmmata.

Meelelahutusliku lahenduse otsinguil olin algselt kõrvale jätnud pumbatavad suruõhupüstolid. Nüüd valikuid üle vaadates selgus, et kuigi piltide järgi mitte kõige kenama välimusega, siis hinna, täpsuse ja kvaliteedi poolest on raske leida vastast HW40 PCA-le. Ehkki ühelasuline, on ta oma toimimises autonoomne ega vaja jooksva kuluna balloone, samuti on tema plussiks CO2 püstolite ees sõltumatus temperatuurist. Lase suvel, lase talvel – vahet pole. Lisaks on ülevaadete põhjal tegemist kestva ja täpse relvaga. Nii saabusingi peagi koju õnneliku HW40 omanikuna.

Pakend
HW40 pakendit nähes meenusid esimesena kaheksakümnendad, teisena kunagine Kadaka turg. Midagi pole teha, karbi kujundus on ajast ja arust. Võibolla tehti omal ajal neid karpe konteinerite viisi ette ja nüüd neid siis järgemööda kasutatakse, mis siis, et möödunud aastate arvu mõõdame juba kahekohaliste numbritega. Kuid pakendist rohkem huvitab meid karbi sisu.

Karbi sisu oli oodatult askeetlik sisaldades vaid püstolit ja käsiraamatut. Käsiraamat oli nagu ikka ülevaatlik, kuid sisaldas kohati minu jaoks arusaamatuid juhised. Näiteks soovitus „mitte lasta jäigalt toelt vaid käelt või liivakotilt“ on asjakohane vedrupüsside, kuid tarbetu suruõhupüsside puhul. Samuti ei soovitanud käsiraamat teha tühilaske, mis vedrukatel jällegi mõistetav, kuid suruõhupüsside puhul ei mängi rolli.

Pilt

Mõnes mõttes võib tehase soovist kasutada universaalset juhendmaterjali aru saada, teisalt pole tegu mingi suvalise nimetu tootja, vaid pigem premium klassi esindajaga. HW40 PCA on olnud tootmises aastaid, seega ei tohiks mudelispetsiifilise juhendi koostamine olla raske.

Välimus
Olgem ausad, HW40 ei ole püstol, mis võiks kandideerida kauneima õhkrelva tiitlile. Eriti paistab see silma internetis leiduvaid pilte lapates. Kuid nagu pahatihti juhtub, siis päriselus näeb asi märksa parem välja kui fotodel.

Pilt

HW40 korpus on valmistatud üleni mustast plastist. Samas ei ole tegu odava plastikuga, vaid püstol jätab ka lähemal uurimisel kvaliteetse ja hästiviimistletud mulje. Mingeid valujääke silma ei hakka ja ka koostekvaliteet on hea, kuid mitte veatu.

Pilt

Minu eksemplaril mängis pisut üks pidemekatte detail, mistõttu kahe katteplaadi kokkupuutekoht ei olnud püsiv, vaid liikus vajutamisel natuke edasi-tagasi. Ei midagi hullu, aga mainimata jätta ka ei saa.

Tõeliseks tõrvatilgaks meepotis oli aga eesmine fiiberoptiline sihik, mis ei asunud kirbu keskel, vaid natuke tsentrist paremal. Kui plasti mängimise võin Weihrauchile andeks anda, siis selline praak tegi küll meele mõruks. Tõsi, hälve keskpunktist pole suur ja reaalsel laskmisel see ei sega, kuna sälk on reguleeritav ja laskekaugused pole nii suured.

Pilt

Aga sellegipoolest on tegu häiriva veaga, kuna mulle lihtsalt ei meeldi kui ma pean püstoli defekti tõttu otselaskmiseks sihiku viltu keerama. Ma saaks aru, kui tegu oleks nimetu tootjaga, aga Weihrauch… Efekt on umbes sama kui tuttuue Mercedese omanik avastab pärast võtmete kättesaamist, et rool on viltu ja otsesõitmiseks tuleb rooli natuke paremale hoida.

Pilt

Muu osas fiiberoptilised sihikud töötavad, kuigi tasapisi olen jõudnud äratundmisele, et kui soovid täpselt lasta, siis on tavaline sihik parem. Või teistmoodi öeldes: kui on vaja kiirelt sihtmärk leida ja lihtsalt tabamus kirja saada, siis on fiiber igati omal kohal. Samuti hämaras. Auk-augus täpsust taga ajades on aga tavaline sihik parem, vähemalt korraliku valguse korral.

Seega minu soovitus oleks ostmisel pakend avada (seal ei ole midagi sellist, mida peaks lahtisaamiseks lõikama või rebima) ja veenduda, et seal olev eksemplar on korralik. Loomulikult on HW 40 varustatud ka 11 mm siinidega optika, punatäpi vms kinnitamiseks.

Laadimine
HW40 on ühelasuline suruõhupüstol. Erinevalt eellaetavatest, kus tuleb möllata suruõhupumpade/ ‑balloonide jm atribuutikaga, on HW40 oma integreeritud pumbaga täiesti autonoomne ega vaja toimimiseks mitte mingit lisavarustust ega eritingimusi.

Pump ise on osavalt paigaldatud püstoli sisse ning selle detaile väljast näha ei ole. Vinnastamiseks tuleb esmalt püstoli kukk tõmmata tagasi ja lükata avanenud „kelk“ lõpuni ette. Kuuli laadimine toimub otse rauda ja seda saab teha ainult siis, kui püstol on pumpamiseks avatud. Kui kuul on rauas, tuleb kelk uuesti oma kohale tagasi suruda ning selle käigus toimubki pumpamine ehk laskmiseks vajaliku suruõhu tekitamine.

Pilt
Pilt
Pilt

Arvestama peab, et lasu sooritamiseks tuleb pumbata vaid üks kord, st suudmekiirus ei sõltu sellest, mitu korda pumpad. Samuti on HW40 valmistatud selliselt, et seda ei saa hoida pikalt laetuna, kuna surve silindrist pikapeale kaob. Räägitakse, et umbes viis minutit on see piir, millest enam ei tasu lasu tegemisega oodata.

Kuigi laadimine on lihtne, ei ole see kerge. Nimelt peab laadimisel/ pumpamisel püstolit kinni suruma päris arvestatava jõuga ning kui seda teha hooletult, siis võib käsi pikapeale üsna hellaks muutuda. Ise leidsin, et optimaalseim on suruda võimalikult laia käepinnaga ja keharaskust ära kasutades, mitte aga käeserva või näppudega. Teiseks ohuks on see, et väga lihtsalt võib laadimisel midagi püstoli vahele jääda, olgu selleks särk või siis kõhunahk. Viimasel juhul on tegu üsna valusa kogemusega. Seega tasub siin olla ettevaatlik.

Püstol on varustatud automaatse kaitseriiviga, mis asub otse päästiku kohal raami küljes.

Pilt

Kaitseriivi asukoht on hea ning ka mahavõtmine käib piisavalt tihkelt, mistõttu püstolit käes hoides, seda kogemata maha võtta ei saa. Samuti on võimalik kord maha võetud kaitseriivi tagasi peale panna. Kes soovib harjutada tühilaskudega, siis päästiku ja kaitseriivi vinnastamiseks piisab kui pumpamisel lükata laad mitte lõpuni vaid poolde vinna kuni kostub kaitseriivi pealeminemise klõps.

Laskmine
Laskmine on HW40-ga puhas lust. Püstol on varustatud kaheastmelise reguleeritava päästikuga, mis on juba tehaseseades väga hea. Päästik käib kergelt, astmed on selgesti eristatavad ning vallandumispunkt etteaimatav, täpne ja konkreetne.

Pilt

Kuna tegu on suruõhupüssiga, siis laskmisel puudub nii vedrukale omane edasilöök kui ka tulirelvale omane tagasilöök. Päris liikumatu HW40 siiski ei ole, õrnal hoidmisel on selgelt tunnetatav kerge nina üles viskamine, mis on aga nii nõrk, et vaevu väärib märkimist.

***
Siinkohal tõmban ülevaatele ajutiselt joone alla. Peagi lisanduvad täpsusetesti tulemused ;)
Springers are like Muscle-Cars - Classic, Heavy and Never out of style...
Kasutaja avatar
Delta
Administraator
Postitusi: 1552
Liitunud: 11 Okt 2010, 10:15
Asukoht: Päälinn
Kontakt:

Re: Weihrauch HW 40 PCA ülevaade

Postitus Postitas Delta »

Kuna lahtist sihikutega laskmine ei ole minu tugevaim külg, siis selleks, et näidata HW40 täpsust otsustasin sellele monteerida HW97K küljes olnud MTC 4-12x44 optilise sihiku. Loomulikult ei sobi püssile mõeldud sihik püstolile, kuid toelt laskmiseks kõlbab see küll.

Mõeldud-tehtud. Ümbertõstmine käis kiiresti ja mis seal salata, tulemus sai efektne, meenutades Hollywoodi märulites nähtud tulenuiasid. 8-)

Pilt

Värsket kätetööd silmitsedes avastasin äkitselt, et optika on püstoli peal ühele küljele viltu, st optika keskjoon ei ühti raua tsentriga.

Pilt

Pilt

Ilmselt olid nad viltu ka HW97K peal, kuid ma lihtsalt polnud seda varem tähele pannud. Kuna tegemist on tehase poolt kaasapandud kinnitusjalgadega, siis esimese asjana langes kahtlus just jalgade kvaliteedile, sest üldjuhul kulude kokkuhoiu eesmärgil komplektidesse kvaliteetjalgu ei lisata.

Eriti ilmekalt tuleb viga esile siis, kui keerata üks kinnitujalg üht ja teine teistpidi.

Pilt

Ei ole vist raske arvata, et säärane hälve tegi meele mõruks. Samas, kui uskuda alljärgnevat videot, siis on sellised vead seda tüüpi kinnituste puhul tavalised.



Tõsi, kasutades õhukaid eelkõige märklehtede augustamiseks, siis reguleerides optika kindlale kaugusele, selline viga laskmist ei häiri. Kuid mulle meeldib kui asjad on vinks-vonks joones, seega peab ilmselt asuma uute kinnitusjalgade otsinguile. Oskab ehk keegi head nõu anda? ;)
Springers are like Muscle-Cars - Classic, Heavy and Never out of style...
Kasutaja avatar
Delta
Administraator
Postitusi: 1552
Liitunud: 11 Okt 2010, 10:15
Asukoht: Päälinn
Kontakt:

Re: Weihrauch HW 40 PCA ülevaade

Postitus Postitas Delta »

Läks küll plaanitust pisut kauem aega, aga lõpuks saan esitleda ka lasketesti tulemusi.

Kohe alguses pean ütlema, et heade tulemuste saamine ei olnud sugugi lihtne. Kindlasti oli selles oma osa sügise ja talvega kaasenud kaheksakuulises pausis laskmises. Aga ka asjaolus, et tegemist oli püstoliga. Kui HW-97k kaalub täislastis nelja kilo ringis, siis HW-40 neli korda vähem ja paratamatult jätab see jälje ka stabiilsusele. Iga värin käes oli kohe tunda ja minu tööriistakastist improviseeritud lasketugi ei olnud seekord suurem asi abivahend, kuna ei pakkunud stabiilse asendi saamiseks piisavalt tuge. Sääskedest ma ei räägigi... Kuid aitab vabandustest 8-) Tulemused ise olid järgmised, viielasulised grupid toelt lastes nagu ikka...

Parimad tulemused sain kasutades JSB Exact Express kuule, seda vaatamata kergele külgtuulele. Rauda istusid JSB EE-d parajalt, ei liiga kergelt, aga ka ilma liigse surveta.

Pilt

Paremuselt teise tulemuse sain H&N FTT-dega. Nende kuulide puhul oli tunda, et nad tahavad head gruppi moodustada, kuid tavaliselt läks ikka mõni lask nihu, mis grupi avas. Rauda istusid nad suht tihkelt, seega tuleb taaskord tõdeda, et kuigi karbile võib olla kirjutatud diameetriks 4,52 mm, siis praktikas ei tähenda see suurt midagi.

Pilt

Kolmdandale kohale jäid seekord tavalised normaalkaalus JSB Exactid. Tulemus ei olnud katastroofiline, kuid jäi selgelt kahele eelmisele alla. Rauda istusid kuulid kergelt.

Pilt

Viimase koha pävisid RWS Superdomed:

Pilt

Kui aus olla, siis oli mul plaan testida ka Gamo Match ja ehk ka ProMagnum kuule, kuid palavus ja sääsed tegid oma töö. Pärast JSB Exacte oli mu sääsekublade limiit selleks korraks täis ja nii pakkisin oma kola kokku ja põgenesin nende vereimejate käest.

***

Kokkuvõttes võib öelda, et HW40 on suurepärane õhupüstol nendele, kes soovivad mõistliku raha eest saada head ja täpset relva. Kuigi 10m võistluspüstoli treenimiseks HW40 oma käepideme disaini tõttu ei sobi, siis niisama märkilaskmiseks või miks mitte ka tulirelva kõrvale harjutamiseks on tegu hinna-kvaliteedi poolest ühe parima lahendusega.
Springers are like Muscle-Cars - Classic, Heavy and Never out of style...
Kasutaja avatar
Delta
Administraator
Postitusi: 1552
Liitunud: 11 Okt 2010, 10:15
Asukoht: Päälinn
Kontakt:

Re: Weihrauch HW 40 PCA ülevaade

Postitus Postitas Delta »

Üks küllaltki põhjalik ülevaade: HW40 PCA
Springers are like Muscle-Cars - Classic, Heavy and Never out of style...
Kasutaja avatar
Delta
Administraator
Postitusi: 1552
Liitunud: 11 Okt 2010, 10:15
Asukoht: Päälinn
Kontakt:

Re: Weihrauch HW 40 PCA ülevaade

Postitus Postitas Delta »

Mõned infomaterjalid veel:

- PyramidAir ülevaade osa 1 (HW 40 on sealpool lompi müügil Beeman P3 nime all), osa 2, osa 3;
- Pyramid Air videoüleaade



- sakslaste koondteema HW 40 kohta.
Springers are like Muscle-Cars - Classic, Heavy and Never out of style...
radiaator
Värske huviline
Postitusi: 7
Liitunud: 17 Mai 2013, 17:37

Re: Weihrauch HW 40 PCA ülevaade

Postitus Postitas radiaator »

Vahepeal 2 aastat mööda tiksunud. Sinu isendi lemmikkuulid on endiselt JSB Exact Expressid? :) Ise olen liiga laisk, et kõikvõimalikke kuule põhjalikult läbi testida.
Kasutaja avatar
Delta
Administraator
Postitusi: 1552
Liitunud: 11 Okt 2010, 10:15
Asukoht: Päälinn
Kontakt:

Re: Weihrauch HW 40 PCA ülevaade

Postitus Postitas Delta »

Kui nüüd aus olla, siis peale seda ülevaadet pole ma HW40 täpsust erinevate kuulidega rohkem testinud. Optika läks püssi peale tagasi ja nagu eelpoolgi öeldud, siis lahtiste sihikutega laskmie pole just minu tugevaim külg. Kui nüüd tagantjärgi märklehti vaadata, siis vahed on tegelikult minimaalsed, seega eksimist pole karta ei JSB ega H&N toodanguga. Pigem annaks igapäevasele täpsusele juurde korraliku punatäpp/ kollimaator sihiku kasutamine (ideaalis 2-3 MOA täpiga).
Springers are like Muscle-Cars - Classic, Heavy and Never out of style...
Vikerlane
Tõsine huviline
Postitusi: 137
Liitunud: 25 Mär 2012, 23:24

Re: Weihrauch HW 40 PCA ülevaade

Postitus Postitas Vikerlane »

Asjalik pystolett.
Edasiarendus HW45 näol on veelgi lõbusam kuna sellel saab vinnastada kahele võimsusele 120m/s ja 170m/s.
170m/s on pystoli jaoks päris ahvatlev näitaja juba.
Kasutaja avatar
Delta
Administraator
Postitusi: 1552
Liitunud: 11 Okt 2010, 10:15
Asukoht: Päälinn
Kontakt:

Re: Weihrauch HW 40 PCA ülevaade

Postitus Postitas Delta »

Pisuke vahe siiski on: HW40 on pumbatav, HW45 aga vedrukas... ;)

Kui kusagilt hea hinnaga HW45 kätte saaks, prooviks hea meelega ära. Letihind neil paraku suht kirves... :doh
Springers are like Muscle-Cars - Classic, Heavy and Never out of style...
Kasutaja avatar
Delta
Administraator
Postitusi: 1552
Liitunud: 11 Okt 2010, 10:15
Asukoht: Päälinn
Kontakt:

Re: Weihrauch HW 40 PCA ülevaade

Postitus Postitas Delta »

Hea lihtne ülevaade: http://www.youtube.com/watch?v=cz-bcjoH34Y" onclick="window.open(this.href);return false;

Springers are like Muscle-Cars - Classic, Heavy and Never out of style...
Vasta