CZ Slavia 631 Lux ülevaade

Ülevaated õhkrelvadest ja lisavarustusest
Vasta
Kasutaja avatar
Delta
Administraator
Postitusi: 1552
Liitunud: 11 Okt 2010, 10:15
Asukoht: Päälinn
Kontakt:

CZ Slavia 631 Lux ülevaade

Postitus Postitas Delta »

Algne ülevaade ilmus jäägrifoorumis aastal 2008. Tekstis toodud võrdlused Gamoga põhinevad Gamo CFX ülevaatel.

***

Seekord on luubi all vedrupüss CZ Slavia 631 Lux. Ütlen kohe ära, et minuni jõudis konkreetne püss juba kasutatuna, mistõttu pakend ja seal leiduv jääb seekord kommenteerimata.

Aga asja juurde. Tegemist on puidust kabaga lahtimurtava vedrupüssiga, millel pikkust 116 cm ja kaalu 3,1 kg. Kuigi numbritelt CFX-iga samas mõõdus, mõjub Slavia saledama ja kergemana kui CFX. Kuuli algkiiruseks lubavad tšehhid 170 m/s, mis liigitab Slavia tänapäeva mõistes lahjemate püsside sekka. Kuid nagu me kõik teame, suudmekiirus üksi ei näita midagi ja see kehtib täielikult ka Slavia puhul. Ametlik käsiraamat koos joonistega asub SIIN.

Üldmulje
Mulje püssi kätte võttes on väga hea: kenasti balanseeritud ning kena puidutöö, pilku püüab küljel olev rihveldis. Viimistlus on nii puidul kui ka metallil korralik, mingeid näpukaid silma ei hakka.

Pilt

Sihikud
Slavia 631 Lux on varustatud klassikalise "rauast" lahtise sihikuga, ei mingit plastmassi ega tänapäevast fiiberoptikat. Ja ongi hea, sest kuigi lastes fiibri puudumist kirud, on selge, et Slavia juurde see ei sobiks. Fiiber Slavia juures oleks umbes sama kohatu kui nt põhjavalgus ja kleepstuuning mõne automaailma väärika klassiku küljes või punkarihari presidendi vastuvõtul.

Pilt

Kirpu katab vastupidav rõngaskaitse ning tagumine sihik on ootuspäraselt reguleeritav nii kauguse korrigeerimiseks kui ka tuule kompenseerimiseks.

Pilt

Lisaks lahtistele sihikutele on Slavia varustatud ka siinidega optilise sihiku kinnitamiseks. Paraku on tšehhid otsustanud siin pisut originaalitseda ja nii ei leia 631-lt standardseid 11 mm siine vaid hoopis 13 mm siinid. Kuuldavasti on 13 mm olnud kasutusel BSA ja Weihrauch vanemate mudelite juures, seega pole õiges suuruses jalgade leidmine ehk päris lootusetu.

Pilt

Lisaks ebatraditsioonilisele siinilaiusele peab optilisele sihikule jalga valides arvestama ka sellega, et siinid on üsna lühikesed (ca 10 cm), mistõttu mõistlikum oleks kasutada kaheosalisi jalgu, kuna üheosaline jalg lihtsalt ei pruugi sinna peale ära mahtuda. Pildilt on näha ka kolm õnarust, mis on mõeldud ilmselt kinnitusjala stopperile. Ise arvan, et Slavia on niivõrd "pehme iseloomuga", et kasutada saab ka stopperita jalgu. Ahjaa, suure tõenäosusega peab arvestama vajadusega korrigeerida raua langemist ("barrel droop").

Vinnastamine
Püssi vinnastamisel on võimalus tutvuda tükikese ajalooga. Nimelt on Slavia varustatud raualukuga, vidinaga, mis oli populaarne läinud sajandi keskpaiga püsside juures. Relva ei saa enne vinnastada/ lahti murda, kui raua all olevat hooba ei ole ettepoole lükatud.

Pilt

Kuigi kõlab tüütuna, siis praktikas harjub sellega ruttu ning mõne aja pärast ei pane seda väikest lisaliigutust tähelegi ning vinnastamine käib pea sama kiiresti kui raualukuta versioonidel.

Olgu selle raualukuga nagu on, aga lahendus, mis tšehhidel on minu meelest hästi õnnestunud on kaitseriiv. Slavia kaitseriiv on automaatne, mis tähendab seda, et peale vinnastamist on püss kohe turvaliselt riivistatud.

Pilt

Toodud pildil on kaitseriiv maas. Kui kaitseriiv on peal, siis on pildil nähtav jublakas mõned millimeetrid pesast väljas. Kaitseriivi mahasaamiseks tuleb julla pessa tagasi lükata. Üldjuhul kasutajatele selline pealesurutud turvalisus ei meeldi, kuid Slavia puhul on riivi mahavõtmine tehtud nii mugavaks, et juba mõningase kasutamise järel võtad seda kui kõige loomulikumat asja. Hea pöidlaga maha lükata. Loomulikult saab kaitseriivi iga hetk peale panna ka käsitsi.

Päästik
Võrreldes Gamo originaalpäästikuga on Slavia 631 päästik kõvasti parem. Lisaks on võimalik päästikukaitse juures olevast kruvist reguleerida päästiku tundlikkust.

Pilt

Päästiku välise regulreerimise võimalus on veel üks põhjus (lisaks kenamale kabale ja paremale välimusele), miks tasub eelistada 631 Lux versiooni tavalisele 630-le. Ehkki mõlemad püssid on tehniliselt samad ja 630-ne päästik on samuti reguleeritav, ei saa seda 630-ne puhul teha ilma püssi sõna otseses mõttes lahti võtmata. Ausalt öeldes ei oleks selle pealegi tulnud, et tänapäeval nii elementaarne võimalus on tšehhidel liigitatud "luksuseks"

Laskmine
Ja nüüd vast kõige põnevama osa juurde ehk milline on Slavia suutlikkus mäkide tabamisel...

Lasta on Slaviaga meeldiv. Vedru edasilöök on äärmiselt mõõdukas ja püss ise küllaltki vaikne, eriti kui võrrelda võimsamate vedrupüssidega. Piltlikult öeldes on vahe umbes sama, kui sõitmisel keskmisel kruusateel või veeremisel siledal asfaldil... Ei ole kahtlustki kumb on mugavam. Eks sellepärast olegi lahjemate vedrupüssiga üldjuhul lihtsam lasta kui võimsamatega...

Siinkohal pean pürustama sada lootuse kuulda Slavia täpsuse kohta 15-25 meetril, kuna olen enda 631-e jätnud lahtise sihikuga plõksimiseks ega ole teda varustanud optikaga. Võib-olla kunagi mõtlen ümber, kuid hetkel sellist plaani ei ole...

Optikat ma Slaviale paigaldanud ei ole. Ma ei ole üldiselt lahtise sihiku austaja, tunnen ennast optika taga märksa paremini, aga aeg-ajalt ju võib. Kuna lahtistega laskmisel on mul ka praktika väike, siis tulemused eriti kiita ei ole. Sellepärast ei hakanud ma ka heade tulemuste nimel väga punnitama, valisin lihtsalt neli kuuli ja lasin igaühga neist ühe märklehe 10 meetrilt (5x5 lasku igasse). Tuli siis välja nagu parasjagu tuli.

Pilt

Pilt

Tulemsutest niipalju, et Gamo Match oleks minu valik 10 m piires plõksimiseks. Hea täpsus mõistliku hinnaga. Ka istusid Matchid ka kõige tihkemalt rauda. Vasak üleminie grupp Gamodega kukkus nii õnnetult välja, et jalutama läks just viimane lask, aga mis teha. Korralikult esinesid ka JSB-d. Mida võiks muiudgi veel proovida, on H&N Finale Match, aga nende hind on muidugi juba vähe teisest klassist.

Antud juhul jäid tulemused selgelt minu taha. Pärast seda sajalasulist testi mõtlesin küll, et miks ma ometi ennast selle lahtise sihikuga vaevan Sellegi poolest usun, et kogenuma laskja käes või ka lihtsalt optikaga on Slavia väga täpne oma hinna eest. PyramidAiri testis (LINK) saadi 5 lasuliste gruppide tiheduseks 6-9 mm CTC 23 meetril (CTC - keskpunktist keskpunktini), niiet potentsiaali peaks jaguma...

Ja ongi esialgu vast kõik minu poolt. Eks vaatab, kui ikka väga igav hakkab kruvin Slaviale optika peale ja proovin ka tema tegeliku täpsuse ära.
Springers are like Muscle-Cars - Classic, Heavy and Never out of style...
Kasutaja avatar
Delta
Administraator
Postitusi: 1552
Liitunud: 11 Okt 2010, 10:15
Asukoht: Päälinn
Kontakt:

Re: CZ Slavia 631 Lux ülevaade

Postitus Postitas Delta »

Kunagi sai jäägrifoorumis lubatud, et kui mahti saan, siis panen optika ka Slaviale ja testin tema täpsust ka 20 m peal. Kuna HW97k optika sai nagunii HW40 testimiseks maha kruvitud, siis enne tagasipanemist otustasin CZ631 testi ära teha.

Nagu varemgi juttu on olnud, siis millegi pärast on CZ otsustanud Slavial kasutada 13 mm siine. Lisaks on need küllaltki lühikesed, mistõttu erilist mänguruumi optika paigaldamisel ei ole. Ka ei sobi sellele püssile kombinatsioon pikast optikast ja madalatest-keskmise kõrgusega jalgadest, kuna Slavia rauast sihikud jäävad lihtsalt ette ja nii võib kergesti juhtuda, et nt optika tolmukatte avamiseks ruumi ei jagu.

Kuna mul 13 mm kinnitusjalgu ei ole, siis leidsin, et kasutan tavalisi 11 mm omasid. MTC optikaga kaasas olnud jalad tulid ülesandega toime ja juba mõne aja pärast oli optika püssile paigaldatud.

Pilt

Pilt

11 mm kinnitusjalgade kasutamise miinus on see, et optika ei jää raua tsentriga ühele teljele, kuid kuna eesmärgiks oli testida täpsust 20 m peal, siis ei olnud see probleemiks. CZ631 Lux leebele loomule lootma jäädes otsustasin stopperit seekord mitte kasutada, seda enam, et Slavial on stopperiaugud pehmelt öeldes omapärase kujundusega.

Optika sisselaskmine oli meeldiv ja mõneti üllatav kogemus. Olin juba unustanud kui mõnus on lasta vähe nõrgema võimsusklassi püssiga. Tagasilöök oli väike ja ning laskmine ise puhas lust. Ja täpsus... Ütleme nii, et kuigi ma ei lasknud tulemuse peale, siis võin julgelt öelda, et praeguse põhjal ootan vähemalt samaväärseid tulemusi HW97K-ga. :up
Springers are like Muscle-Cars - Classic, Heavy and Never out of style...
Kasutaja avatar
Delta
Administraator
Postitusi: 1552
Liitunud: 11 Okt 2010, 10:15
Asukoht: Päälinn
Kontakt:

Re: CZ Slavia 631 Lux ülevaade

Postitus Postitas Delta »

Nii... Proovisin läinud aastal... pärast pikka pausi ka sellel aastal, aga pean tunnistama lüüasaamist. Ei õnnestunud mul saada Slaviaga häid gruppe 20 m peal. Kohati on lasud viiesest seeriast pea auk-augus, aga reeglina 1-2 lähevad ikka uitama ja rikuvad kogu grupi. Ühelt poolt võib optika olla selle püssi jaoks liiga suur ja raske (vt seda teooriat), teisalt ei ole ma ehk suutnud leida sobivat ja stabiilset laskeasendit. Ühtegi väiksemat optikat pole käepärast ka, et proovida. Püssil endal tundub potentsiaali justkui olema, aga hetkel ei ole ma leidnud veel võtit, kuidas seda (optikaga lastes) realiseerida. :|
Springers are like Muscle-Cars - Classic, Heavy and Never out of style...
Kasutaja avatar
Delta
Administraator
Postitusi: 1552
Liitunud: 11 Okt 2010, 10:15
Asukoht: Päälinn
Kontakt:

Re: CZ Slavia 631 Lux ülevaade

Postitus Postitas Delta »

Puhusin Slavialt tolmu ja testisin kiirused ära. Kuuliks JSB Exact Express 4,52 mm (0,51 g), otse karbist, sorteerimata. Temperatuur oli mõõtmise ajal 16 kraadi sooja.

Pilt

Pilt
Springers are like Muscle-Cars - Classic, Heavy and Never out of style...
Vasta