TSI/DIY ehk vaese mehe SCATT

Üldine jutt õhkrelvadest ja seonduvast
Vasta
Kasutaja avatar
Ints
Guru
Postitusi: 234
Liitunud: 01 Aug 2011, 15:17

TSI/DIY ehk vaese mehe SCATT

Postitus Postitas Ints »

Scatt,Rika,Noptel on riistavara-tarkvara süsteem, mis võimaldavad laskmist treenida ja seda analüüsida.Näed kogu oma värina monitoril ja ms enne ja pärast lasku ja siis saad aru miks lask, mis oli kindlalt 10 hüppas 7 peale või üldse märgist välja. Lisavarustus võimaldab veel igasugu asju jälgida, südame tööd, sõrme survet päästikule jne. Ühesõnaga udupeen treeningu värk laskesportlasele. Udupeensus maksab muidugi ja alagab kusagil ~900€. Lisaks on veel ka militaarsed süsteemid ja lihtsamad variandid nn laserklikk padruniga süsteemid, mis lihtsalt loevad tabamusi ja punkte. Ilmselt nõukaaegsed lapsed mäletavad ka lastele mõeldud plastmassist püstolit millega sai ka kätt harjutada elektroonilise märklehe pihta, mis tabamuse korral vilgutas tulesid ja mõni loendas isegi punkte.
Kuna pole nii suur sportlane ja 900€ pole samuti üle mõtlesin, et kui keeruline see ikka olla saab, üks analoogiline asi ise valmis meisterdada. talvel ju hea PP jaoks harjutada kodustes tingimustes. Projektiga sai algust tehtud kiirusemõõtja meisterdamise ajal, seega mingeid juppe oli nagunii laual olemas. Laseri saab vanast pointerist või hiinast, phototransistor sobib sihtmärgiks ja mingi led märkimaks tabamust. Väheke googeldamist ning skeemid leitud, mille järgi päästiku süsteem teha ja kuidas lahendada tabamuse fikseerimine. Mingil hetkel tundus, et palju ägedam oleks loendur teha, et näha palju on tabamusi, seega projekt läks väheke ülbemaks.
sys.jpg
Päästik siis lm555 kivi põhjal ja skeemis on 1m takisti mis annab 1s lasuks mul sai lõpuks 33k ja matemaatika näitab, et „lask“ on kusagil 0,25-0,3 sekundit ossiga saaks selle muidugi täpsemalt mõõta aga see on suht viimane piir mida phototransistor veel suutis fikseerida. Punane laser on kusagil 650nm aga phototransistor mida kasutasin on 870-900nm kui võtta 650nm ümber oleks süsteem töökindlam ilmselt. Loenduri skeem ja kolmas on sensori skeem. Sai siis kokku joodetud ja testitud, suures plaanis asi töötas ja lahendada jäi kuidas see püssi külge aretada. Valmis süsteem
syteem.jpg
Süsteemi regullimine käis siis, nii et püss treening kaugusel alusele ja laserile pidev toide peale, laser on läätsega, täpp siis ilusaks punktiks ~4,5mm, plastiliini abil optika rist ja punane täpp kokku. Siis veel sensori häälestus, sest kuna reageerib valgusele, tuleb teda sättida täpselt nii, et laseri impulss oleks piisav. Algselt oli mõeldud, et toimiks 9m aga laseri valgust jääb ikkagi natuke väheks ja tuli toimetada 7m peal, skeemi peaks täiendama nii, et laser saaks läbi transi otse 4,5 volti siis on sähvatus erksam ja saab ilmselt ka kaugemalt kasutada (võimalikust päästiku süsteemi alternatiivist natuke hiljem)kui vahetada fotosilm 650nm oma vastu. Päästik kinnitub hw97 päästiku reg kruvi auku. Päästikuks on siis mikrolüliti. Minu hw97 päästik on kusagil 80-150g, päris täpselt ei suutnud seda päästiku kaaluga ära mõõta, umbes selles vahes ta on. Mikrolüliti ei ole kindlasti rohkem, seega nagu päris :)

Nii ja nüüd natuke huvitavama lahenduse juurde, ma ikka satun vahel vene ja ukraina foorumitesse, sest need seal meisterdavad ka igasugu asju ja komistasin teema peale, kus üks vend kodus scatti meisterdama asus, samuti näeb monitorilt hoidmist ja lasu hetke. Seal oli link sellisele programmile nimeks Shooting Range, asub lehel natuke allpool. Programm siis kasutab samuti laserit ja veebikaamerat laskude fikseerimiseks. Kuna veebikaamera on olemas, sai siis installitud ja proovima asutud. Märkleht on ka seal olemas ja iseenesest tore lahendus on see, et märkleht on tehtud nii, et kui pdf välja printida ja lõigata, saab selle cd karbi kaane sisse panna ning käib kaamera ette. Asusin siis häälestama oma laserit selle süsteemiga tööks. Ilmselt on mõeldud see asi töötamaks nende laserklikk padrunitega, sest minul seda oma süsteemiga kaugemalt kui 1,5m tööle ei õnnestunud saada, ilmselt tarkvara-kaamera reageerib intensiivsele ja kontrastsele täpile. Seal on video ka, nii et näeb kuda asi peaks töötama.

Lisaks leidsin veel ühe treening simulaatori, mis töötab samuti veebikaameraga. Asja on valmis nikerdanud mingi Tšehhi laskehuviline. Asi on palju täiuslikum, seal saab teha igasugu seadistusi on erinevad märklehed, lisaks on manuaalid ja nii 32 kui 64bit versioon+ Windowsi ja Linuxi versioon. Esimese hooga ma seda oma 64b win7 käima muidugi ei saanud ja kolisin oma vana xp läpaka peale, seal sain asja käima. Kaamera käib märklehe ette, mis võimaldas minu päästiku süsteemi laske palju paremini fikseerida. Ütleme nii- mulle hakkas asi väga meeldima ja esialgne loendur jääb sahtlisse.
Koduleht asub SIIN. Sealt leiab kogu info ja youtube videod ka, lisaks tunduvalt lihtsama päästiku lahenduse. Päästiku puhul tuleks lihtsalt sellega arvestada, et kui laseri täppi paika ajada, siis ei soovita AAA patareidest laser dioodile otse toidet anda, sest see ei meeldi talle, lõpeb fataalselt dioodile.
Muidugi pole need lahendused nii udupeened kui Scatt jt, aga need ei maksa ka 900+€. Kaamera on ilmselt enamusel kodus olemas ja laseri leiab ka. Nii et talvel on võimalus tubastes tingimustes kätt harjutada. Ja ikka pannakse DIY projektide puhul mõni hoiatus ka- LASERI valgust ärge endale ja teistele silma laske.
Peamine, et naabrist parem- see vaene mehike peab sööma hallitanud juustu, sõitma katuseta autoga, jooma vana veini ja elama ülemöödunud sajandil ehitatud majas.
alosi
Värske huviline
Postitusi: 34
Liitunud: 21 Jaan 2012, 21:07

Re: TSI/DIY ehk vaese mehe SCATT

Postitus Postitas alosi »

Tere,

Väga ok teema. Tirin alla ja katsetan, et kas mu optika laser seda ka võimaldab (http://www.outdoorsupplies.co.nz/Nikko_ ... -9x42.html" onclick="window.open(this.href);return false;).
Ja kuna huvitab, siis sai ka laserpadrun vindile tellitud (hetkel ostas 10€).

A.
Kasutaja avatar
Ints
Guru
Postitusi: 234
Liitunud: 01 Aug 2011, 15:17

Re: TSI/DIY ehk vaese mehe SCATT

Postitus Postitas Ints »

nii, sai siis natuke veel toimetatud, viisin momendil qb23 peale oma elektoonilise päästiku
qb23el.jpg
märklehe süsteem sai ka täiustatud
target.jpg
ja programm sai ka kohaliku keelefaili, tähtede arv on keeleliselt einev, ei jõudnud otsida kus on texti suurused jne, seega natuke vajab veel kohendamist.
homless.jpg
Proovisn ka ära kondeka päästiku leidsin 2200/6,3v kondekas aga seda on selgelt palju, 1500 on ilmselt paras cr2032 patareile, muidugi sõltub ka kasutatavast laserist.
Kuna süsteem kolis fotojalale siis kodune tiir vähnes ~0,8m. Positiivset oma päästiku aju kohta, seda saab kasutada antud lahenduse puhul täiesti edukalt 8-9m, lisaks ei ole tal kondeka tühjenemise järelmõju, järelmõju on muidugi nii väike, et teist lasku ta ei tekita.
Programmist: ei tööta tundlikuse seadistmine hiirega, klahvid pageup/down aitavad.
varasemas versioonis jäid kõik seeria tabamused märklehele, nüüd jääb viimane lask,seadetes saab määrata kas näitab või ei. Tulemused on infoaknas ja oma tulemused salvestab kohe logifaili, seega on võimalik pidada päevikut.
Neil kel huvi kodune lasketiir avada andke minna- Tõsiselt lahe!
Eelarvele ei tohiks ka suurt põntsu panna isegi kui kõik osta, veebikaamera 15€, laser mõni eur, päästik samuti paar euri(kondekas,patarei,lüliti, jupp juhet)+mõni tund nokitsemist. :)
Peamine, et naabrist parem- see vaene mehike peab sööma hallitanud juustu, sõitma katuseta autoga, jooma vana veini ja elama ülemöödunud sajandil ehitatud majas.
linni
Tõsine huviline
Postitusi: 173
Liitunud: 16 Aug 2013, 23:25

Re: TSI/DIY ehk vaese mehe SCATT

Postitus Postitas linni »

Vanem veebikaamera on olemas, nüüd tuleb Intsule motivatsioonipakett valmis mõtelda :)
Kasutaja avatar
Delta
Administraator
Postitusi: 1529
Liitunud: 11 Okt 2010, 10:15
Asukoht: Päälinn
Kontakt:

Re: TSI/DIY ehk vaese mehe SCATT

Postitus Postitas Delta »

Et siis ainuke, mis veel puudu, on naabrimees, kes päästmise hetkel malakaga selga lajataks ja nõnda vedruka prell-lööki imiteeriks :mrgreen:

Muidu igati nutikas projekt :up Ise poleks selle peale tulnudki, et midagi sarnast üldse otsima hakata...

Huvitav, kas lahendust selliselt ei annaks modifitseerida, et ka sihiku "liikumise" trajektroor enne ja pärast lasku jääks näha? Stiilis, enne-pärast lasku laser väiksema võimsusega või siis kaks laserit...
Springers are like Muscle-Cars - Classic, Heavy and Never out of style...
Kasutaja avatar
Ints
Guru
Postitusi: 234
Liitunud: 01 Aug 2011, 15:17

Re: TSI/DIY ehk vaese mehe SCATT

Postitus Postitas Ints »

No siis ta on juba päris scatt :)
See lätlase tehtud on selline- algul oli tal kahe laseriga, või siis algne idee oli kahe laseriga aga siis sai aru, et pole vaja. Scatt jt põhimõte on ir sensorid ja siis mõõdetakse signaali tugevust tsentrist, ja niimoodi saabki graafiku käe väristamisest ja hetked enne ja pärast lasku ekraanile.
Link siis sellele lätlase arendusele algab lk 7, varasem peaks juba tuttav olema, põhim sama on ka lahtud guns.ru
Peamine, et naabrist parem- see vaene mehike peab sööma hallitanud juustu, sõitma katuseta autoga, jooma vana veini ja elama ülemöödunud sajandil ehitatud majas.
Vasta