Ostuabi: õhkrelvade soovitused hinnaklasside lõikes...

Üldine jutt õhkrelvadest ja seonduvast
Vasta
Kasutaja avatar
Delta
Administraator
Postitusi: 1529
Liitunud: 11 Okt 2010, 10:15
Asukoht: Päälinn
Kontakt:

Ostuabi: õhkrelvade soovitused hinnaklasside lõikes...

Postitus Postitas Delta »

Kuna vähe on neid, kelle eelarve ei ole piiratud, siis antud teema eesmärgiks on anda värskele õhkrelvahuvilisele mõned valikud, millised on erinevate hinnaklasside lõikes nö „kindla peale minekud“. Loomulikult pole toodud valik absoluutne ning igaüks otsustab lõpuks ise.

Pakutud valiku aluseks on mais 2012 Eestis müügil olevad mudelid ja poodides küsitavad letihinnad, mitte ajutised soodus- või kampaaniapakkumised. Lisan ka viited kauplustele, kus antud mudelit müüakse. Lühendid on järgmised:
  • JP - Jahipaun
    FT - Field Target veebipood
    CS - CitySec
    MT - Matkatarbed
Kes tahab võib ka omalt poolt soovitusi jagada, sellisel juhul tuleks lisaks mudelile ja müüvale kauplusele lisada ka lühike põhjendus/ kommentaar.

***

Kuni 100 eurot
Selles hinnaklassis domineerivad hiina õhkrelvad. Ja seda mitte kvaliteedi, vaid hinna poolest. Hiina toodangu ostmine on paras loterii: võid saada nii korraliku kui ka probleemse eksemplari. Sellepärast ma ei oska/ julge ka nende valikust midagi soovitada. Tuntumate tootjate hinnakiri kipub aga algama märksa kõrgemalt, kuid üksikuid valikuid siiski leiab.

Õhupüstolitest soovitaks vedrupüstolit IŽ-53 (JP) ja C02 revolvrit Crosman 357 6“ (CS) rauaga. Õhupüssidest vedrupüssi IŽ-512 (JP). Veel mõni aeg tagasi mahtus hinnapiiri ka IŽ-61, kuid tänaseks jääb püss napilt üle antud hinnaklassi võimaluste, millest on kahju, kuna IŽ-61 on väga hea õhkrelv värskele huvilisele ja ka noortele.

Kuni 200 eurot
200 euro eest on võimalik saada endale juba arvestatav õhkrelv. Seda nii keskmise kui ka kõrgema klassi tootjatelt.

Õhupüstolite osas on valik lihtne: Weihrauch HW40 PCA (FT). Tegemist on väga hea hinna/ kvaliteedi suhtega õhupüstoliga. Plussiks seegi, et tegemist on pumbatava relvaga, st vedruka hüppamist ega CO2 balloonide püsikulu HW 40-ga karta ei ole. Siinkirjutaja kogemused antud püstoliga leiab siit.

Kes mitmelasulist CO2 püstolist ihkab, sellele soovitaksin Umarex Desert Eagle (JP) koopiat. Plussiks täpsus ja tulirelva imiteeriv kelgu liikumine, miinuseks plastine olek ja gaasilembus.

Õhupüssidest on kindla peale minek vedrupüss Weihrauch HW30 S (FT). Kindlasti tasub hankida S mudel, kuna sellel on Rekord päästik. Mõõtudelt sobib ta ka noorematele ja kuna tegemist ei ole väga võimsa püssiga, siis on ka laskmine temaga lihtsam.

Kes siiski võimsamat isendit otsib, võib piiluda IŽ või türklaste (Hatsan)/ hispaanlaste (Gamo/ Cometa) toodangut. Just selles järjekorras.

Kuni 350 eurot

Antud hinnaklassis on kaks valikut, millele konkurente leida on raske kui mitte võimatu. Täpsemalt siis vedrupüssid Weihrauch HW 97K ja HW 95 (FT). Esimene on fikseeritud rauaga vedrupüss, mis koos peamise konkurendi Air Arms TX200-ga teevad ilma rahvusvahelistel FT võistlustel. Kellele aga HW97K liiga raske või kohmakas tundub, peaks vaatama HW95 poole, mis on murtava rauaga, aga see-eest lihtsam käsitleda ning kilojagu kergem.

Õhupüstolitest väga suurt valikut ei olegi. Vedrupüstolitest oleks minu eelistus Weihrauch HW45 (FT). Kuigi tänapäeval leiab võimsamaid vedrupüstoleid, siis HW45 on klassika, millele on raske võrdset leida. Disainilt Colt 1911 meenutav HW45 laseb valida kahe võimsuse vahel ning märkimist väärib seegi, et käepideme katted on „päris“ 1911-ga ristkasutatavad. Enamasti on tegemist siiski „armasta või vihka“ suhtega ning tulevane omanik peab olema valmis heade tulemuste nimel vaeva nägema.

Kes vedruka hüppamisest ei hooli, võib valida ka Weihrauch HW75-e (FT), mis on pumbatav suruõhupüstol ning kasutab samuti Colt1911 disaini, kuid käepide on kujundatud selliselt, et püstolit saab kasutada ka 10 m treeninguteks. Kui viimane oluline ei ole, siis võib piirduda märksa odavama HW 40 PCA-ga.

Kes aga tahab CO2 püstolit ja selle eest palju raha maksta, siis peale Umarex Smith & Wesson 586 6“ (JP) rauaga isendi suurt valida polegi. Revolver ise on aus: piisavalt täpne ja käes realistlik. Kahju ainult, et Õhkrelvakeskus mõni aeg tagasi poe kinni pani, Röhmi tootevalikus oli selles hinnaklassis väga huvitavaid isendeid.

Kuni 500 eurot
500 euro eest on võimalik sukelduda juba eellaetavate õhkrelvade maailma. Tõsi – valik on selles hinnaklassis veel suhteliselt väike.

Hinna-kvaliteedi suhtelt parimaks valikuks on Hatsan AT-44 (MT) (sama püssi müüakse ka Hämmerli Pneuma nime all). Kuigi mitte kõige kvaliteetsema viimistlusega omas klassis, ilmselt ka mitte kõige täpsem (vähemalt baasmudel, sest tellida saab ka Lothar Waltheri rauaga versiooni), on AT-44 hinnalt soodsaim ning omab seejuures (lisa)varustuse täispaketti, millele värske omanik laskeelamuse saamiseks midagi juurde ostma enam ei pea.

Märkimist väärivad veel CZ/ AA S200 (FT), mis on hea koostekvaliteediga ning seejuures täpne relv. Miinuseks vaid 16J piirang ning see, et valida saab kas kiirlaadimisotsiku või manomeetri vahel. Mõlemat korraga S200-le paigaldada ei saa. S200 plussiks on ka mõõtmed, mis lubavad seda hõlpsasti kasutada ka noorematel või õrnemal sugupoolel, mitmekesine kabaversioonide valik, samuti saab juurde osta järelpaigaldatava magasini.

Kolmandana mainiks ära FX Typhooni (FT), mis samuti on igati täisväärtuslik relv, kuid tehaseseades tuleb ostjani ilma manomeetrita. Seda viga annab küll lisarahaga parandada ning sarnaselt S200-le pakutakse püssile ka järelpaigaldatava magasini.

Kuni 750 eurot
Selles hinnaklassis ma ühte ja ainukest väga head valikut välja tuua ei oska. Sellepärast piirdun kolme mudeli nimetamisega, mille hulgast igaüks peaks enda vajadustele sobiva leidma.

Klassikalise stiili austajaid ootavad antud hinnaklassis Air Arms 400/ 410 (FT) mudelid. Koostekvaliteet on neil hea ja ka täpsuse üle kurta ei saa. Järelturul pakutakse rohkelt lisajuppe ning kasutajabaas (ja sellega kogemused) on lai.

Teisena tooks välja FX T12 (FT), mis on põhimõtteliselt mitmelasuline Typhoon. Sarnaselt Typhoonile puudub baasvarustuses manomeeter.

Kolmandaks nominendiks on Cometa Lynx (FT) kui odavaim suruõhupudeliga õhupüss. Sarnaselt Hatsanile kasutas Cometa oma eellaetava püssi turuletoomisel taktikat, kus suhteliselt mõistliku raha eest pakutakse püssile lisade täispaketti, mistõttu Lynxile juurde osta pole midagi tarvis, täida vaid suruõhuga ja lase. Ainukeseks suuremaks miinuseks on päästik, mis tahab mõistlikuks toimimiseks natukene sättimist.

Kuni 1000 eurot
FX Royale 400 tuli turule juba 3 aastat tagasi ning oli maailmale FX pehme vindi tehnoloogia (Smooth Twist) tutvustajaks. Tänaseks on toimunud mitmeid väiksemaid uuendusi ja FX Royale 400 (FT) on jätkuvalt õhupüss, mille ostmist vähesed kahetsevad, mistõttu on just see mudel selles hinnaklassis esimeseks soovituseks.

Kellele suruõhupudeliga püsside disain ei meeldi, võib vaadata ka Weihrauch HW 100 (FT) poole. Tehaseseades peetakse 4,5 mm kaliibrile parimaks 16J versiooni, kuna võimsaim mudel on selle kaliibrile vaikimisi natukene liiga „äkiliseks“ seatud, mistõttu vajab käsitsi reguleerimist. Ka HW 100 kasutajabaas on suur ning püssi tugevused ja nõrkused on teada, samuti lahendused võimalikele probleemidele.

Populaarseks valikuks on ka Daystate Hustsman (FT), mis hiljuti sai mudeliuuenduse osaliseks. Klassikaline briti disain kohtub Daystate kvaliteediga – on's rohkemat vaja?

Kuni 1500 eurot
Selles hinnaklassis saab juba praktiliselt kõike, kui olümpiaalade tippmudelid kõrvale jätta. Siin ei ole mõtet midagi soovitada, vaid igaüks peab lähtuma tulevase õhupüssi kasutamise eesmärgist.

Mõned huvitavamad valikud: FX Independence (pumbatav eellaetav suruõhupüss), FX Monsoon – suruõhul töötav poolautomaat , Daystate Air Ranger/ Air Wolf – mõnede arvates parim universaalne kombinatsioon, Steyr LG 110 – FT laskurite vaieldamatu lemmik jne.
Springers are like Muscle-Cars - Classic, Heavy and Never out of style...
Kasutaja avatar
Ints
Guru
Postitusi: 234
Liitunud: 01 Aug 2011, 15:17

Re: Ostuabi: õhkrelvade soovitused hinnaklasside lõikes...

Postitus Postitas Ints »

Päris rohkelt agajale infot valiku tegemiseks. Hinnaklass 750€ lisaks siis ka veel Hämmerli AR20 (FT) mida on nii 10m CO2 ja FT variandis, saab juba igati seadistatava kaba ja optika kõrgendussiini lisaks. Erinevate foorumite vahel on ka tagasiside olnud suuresti positiivne.
Peamine, et naabrist parem- see vaene mehike peab sööma hallitanud juustu, sõitma katuseta autoga, jooma vana veini ja elama ülemöödunud sajandil ehitatud majas.
Vasta