Armytek Barracuda ülevaade (XM-L2 U2)

Kõik, mis seondub taskulampidega.
Vasta
Kasutaja avatar
Delta
Administraator
Postitusi: 1529
Liitunud: 11 Okt 2010, 10:15
Asukoht: Päälinn
Kontakt:

Armytek Barracuda ülevaade (XM-L2 U2)

Postitus Postitas Delta »

„Ta on äärmiselt ablas kiskja, kes peab jahti igal võimalusel, kas üksi või salgas. Niipea kui ta märkab kalaparve, viskub ta selle poole ja neelab ahnelt alla kõik kalad, kes satuvad tema teravate hammaste haardeulatusse.“

Just nõnda kirjeldab eestikeelne Wikipeedia barrakuuda nimelist kala.

Ilmselt oli barrakuuda sale kuju ja murdjalik iseloom silme ees ka Armyteki disaineritel kui nad lõid samanimelise lambi, mis mõeldud sarnaselt nimekaimule loodusest noolena öösse sööstma ja aplalt pimedust õgima. Sest piisab vaid ühest pilgust Armytek Barracudale kui on selge, et sellel lambil on nii mõndagi pakkuda. Aga kõigest järjekorras. 8-)

Pakend ja põhiandmed
Armytek Barracuda jõuab ostjani kenas kollases plastikust kohvris.

Pilt

Kohvrit avades leiab porolooni lõigatud pesadest lambi, vöötasku, tagavara tihendid/ nupu ning minimalistlikud kasutusjuhendid eesti ja inglise keeles.

Pilt

On meeldiv, et Barracuda tehasepakend ei ole mõeldud vaid lambi toimetamiseks ostjani, vaid see sobib kenasti ka lambi igapäevaseks hoidmiseks ja transportimiseks. Asjaolu, mis lambi suurust arvestades on igati tänuväärne. Kohvris on piisavalt ruumi sellekski, et soovi korral lisada pesad tagavara akudele, kuigi kasutada saab ka vöökoti taskut.

Teine asi, mis mulle Armyteki juures meeldib on see, et nad ei pea paljuks kohe pakendile märkida, millise lediga on lamp varustatud ja millal toodetud.

Pilt

Antud eksemplar oli varustatud XM-L2 U2 LED-iga, saadaval on ka naturaalse (sooja) valgusega mudel XM-L2 T6 LED-iga versioon.

Lambi tehaseandmed on järgmised:
  • - 1390 lm (1h 30 min), 820 lm (2h 40 min), 170 lm (17h) ja 30 lm (60h).
    - toiteallikaks on 2x 18650 liitium-ioon akud või 4x (C)R123 formaat
    - kaal 398 grammi
Detailsemad andmed leiab Armyteki kodulehelt.

Oluline on märkida, et Armytek kasutab oma tehnilistes näitajates LED-luumeneid, mistõttu tulemuseks on mõnevõrra suuremad numbrid kui ANSI-FL1 standardi järgi mõõdetuna. Samuti on tööaeg antud klausliga „kuniks tase langeb 10%-ni algsest väärtusest“.

Positiivne on aga see, et kõik tasemed on reguleeritud pingega ja nagu kasutajate testid maailmas näitavad, on Armytek oma kodutööd teinud väga hästi ja lamp suudab tõepoolest hoida valitud taset peaaegu lõpuni välja, enne kui väljundvõimsus järsult kukub.

Lisaks pakub Amytek võimalust lampi natukene ka isikupärastada. Selleks saad valida metallrõnga värvi reflektori ja sabanupu juures: kuldne, must või hõbedane. Minu eksemplar saabus kena kuldse randiga.

Pilt

Pilt

Viimistlus ja koostkvaliteet
Lamp ise on hallikasmusta anodeeringuga, mõjudes soliidselt ja usaldusväärselt.

Pilt

Viimistlus oli veatu, mingeid defekte või näpukaid lambi juures silma ei hakanud. :up

Pilt

Tõsi, kasutamisel ilmnes üks omapärane nüanss. Nimelt valmistasin pildistamiseks lambile pappkarbist aluse ja mingi hetk märkasin lambi korpusel suuri heledaid kriipse. Esimene ehmatus oli suur, kuid mõistusega võttes oli selge, et see ei saa midagi hullu olla, kuna ainuke, millega lamp kokku oli puutunud, olid käed ja pappkarp.

Nii oligi, piisas vaid kriimust sõrmega üle käia kui see kadus. Nagu oleks lamp kaetud kerge vahakihiga, mis reageerib füüsilisele kontaktile.

Armytek turustab Barracudat kui otsingulampi (search and rescue). Kuna otsingulambi peamiseks eesmärgiks on näidata võimalikult kaugele, siis on reflektor LED lampide kohta üsna suure diameetriga ja ootuspäraselt sileda pinnaga.

Pilt

Muljetavaldav on reflektori viimistluskvaliteet. Kui nt Nitecore EA4 puhul olid töötluse jäljed reflektoril eristatavad, siis Barracudal on need vaevu aimatavad. LED asub kenasti keskel.

Pilt

Lamp on küllaltki sileda disainiga, elemente, mis lampi tasasel pinnal veeremast takistaksid lisatud ei ole. Samuti pole kohta randme- /kaelapaela kinnitamiseks, mis ise-enesest võiks ju olemas olla. Lamp on suur ja võimalus seda riputada lisaks täiendavaid kasutusvõimalusi.

Selle eest on lambile kaasa pandud lihtne, kuid korralik vöökott. Või oleks õigem seda nimetada hoopis vöötaskuks, kuna kott katab vaid lambi ülemise osa.

Pilt

Kotil on vist juba omamoodi kohustusliks saanud kolm kinnitusvõimalust: klassikaline ja takjakinnitusega avatav vööaas ning plastikust rõngake riputamiseks või karabiinhaagi kinnitamiseks.

Pilt

Lamp läheb kotti saba ees. Tuleb tunnistada, et mitte kuigi libedalt, kuna lambi saba kipub koti alumise osas õmbluste taha kinni jääma. Välja saab lambi kergemini, kuid ka siis on tunda kerget takerdumist samade õmbluste taha. Põhjus on lambi saba terava servaga disainis, ümarama serva korral seda häda poleks.

Pilt

Koti klapp käib kinni trukiga. Isiklikult oleksin eelistanud truki asemel takjakinnitust, kuna sellega on kinnitamine lihtsam ning puudub ka oht, et trukk hooletul ringikäimisel lambi klaasile viga teeb.

Armytek pakub oma mudelitele keskmisest paremat põrutus- ja veekindlust. Nii on kõik keermed varustatud mitte ühe, vaid kahekordse tihendiga. Kiitust väärib seegi, et keermed olid mõlemas otsas korralikul määritud.

Pilt

Kasutajaliides
Lambi sisselülitamine käib sabas oleva nupuga. Väljalülitatuna saab seda pooleldi alla vajutades kasutada ka momentvalgustusrežiimis. Sisselülitatud lambil jääb aga nupp „alla“ ning poolvajutust kasutada ei saa.

Nupu kate on kummist ja see pole lüliti küljes kinni. Nii jääb allavajutatud nupu korral kate paigale ning katte ja lülitinupu vahele tekib õhupadi. Vajutamisel jättis nupp õhupadja tõttu natuke vedela ja hapra mulje, mõjudes lambi üldise soliidse ja trimmis oleku kõrval kergelt kohatuna. Justkui oleks lambi disainimisel aeg enne nupuni jõudmist otsa saanud ja nii kasutati seda, mis parasjagu sahtlist leiti. Kui mulje on paratamatult midagi subjektiivset, siis märksa tõsisem on minu silmis asjaolu, et õhupadja tõttu on õhuke kummikate märksa altim vigastustele. Õnneks on tagavaraeksemplar tehasest kohe kaasas.

Barracuda kasutajaliides on ühest küljest suurepärane, teisalt omade kiiksudega. 8-)

Alustame positiivsest. Nagu öeldud saab lambi põlema vajutades sabas olevat nuppu. See, mis tasemel lamp põlema hakkab sõltub lambi pea asendist. Kui see on täielikult kinni keeratud, siis süttib lamp alati kõrgeimal tasemel.

Lambi pead natuke lahti keerats pääseb ligi ka ülejäänud kolmele tasemetele. Nende vahel valimiseks tuleb lampi korra sisse-välja lülitada ja iga sisselülituse korral hakkab lamp põlema järgmisel tasemel reas madalaim, madal, kõrge. Väljalülitatud lambil saab seda teha ka poolvajutustega momentvalgustusrežiimis.

Milles peitub asja võlu? Esiteks on sabanupp koos pea keeramisega kombinatsioon, mida saab kasutada iga ilmaga, igasugustes oludes, pimedas ja valges ning vahet pole kas paljakäsi või lausa labakinnastes. Nupp asub sabas ja sealt on seda võimatu mitte leida, sama käib pea keeramise kohta.

Lihtne ja lollikindel. :up

Teiseks töötab režiimide vahetamine pea keeramisega nii lambi põledes kui ka väljalülitatuna. Seega saad soovitud taseme valida juba enne lambi sisselülitamist. Jällegi väga tänuväärne omadus, eriti kombinatsioonis eelmises lõigus tooduga.

Aga kiiksud? Kiiksud on järgmised.

Esiteks jätab lamp lahikeeratud pea korral valitud taseme küll meelde, kuid seda ainult mõneks ajaks. Kusagil 5-10 minuti pärast seab lambi elektroonika ennast automaatselt tagasi madalaimale tasemele. Seega sisuliselt toimib Barracuda vaikimisi kahetasemelisena: miinimum ja maksimum. Mõnes mõttes on säärases käitumises loogika täitsa olemas, kuna enamasti kasutataksegi just miinimumi ja maksimumi ning kui soovitakse enamat, siis miinimumist kõrgemale lülitamine ei tohiks segada. Teisalt meeldiks mulle ise otsustada, mis tasemel ma lampi kasutada soovin.

Märksa rohkem häiris mind aga see, et vahetasemte valimiseks peab lambi välja lülitama. Eriti veidrana tundus see siis, kui soovisid tasemeid vahetada juba töös oleval lambil. Väljalülitatud olekus saad eelvaliku teha momentvalgustusrežiimis poolvajutusi tehes, aga töötaval lambil pead konkreetselt lambi korraks kustutama.

Tootja oleks võinud lisada lambile sellise nupu, mis lubaks poolvajutusi ka sisselülitatud olekus ning tasemete vahetus käikski poolvajutustega. Praegu on see tasemete vahetus töötava lambi korral suhteliselt tüütu, põhjustades asjatut vilgutamist. Lisaks muudab see väljalülitamise tingimus momentvalgustusrežiimi kasutamise vahetasemetel peaaegu mõttetuks, kuna iga kord, kui lambi korraks põlema paned, hakkab see tööle juba järgmisel tasemel. :doh

Kujutage ette nüüd olukorda, kui tahaksite nt morsekoodi vilgutada :mrgreen: Ok, seda saab teha ka maksimumi peal... Tegemist ei ole millegi sellisega, mis lambi ostmist takistaks, küll aga paneb soovima, et Armyteki insenerid oleksid selles punktis natukene rohkem vaeva näinud.

Samas pean tunnistama, et minust on saanud kasutajaliides sabanupp + lambi pea keeramine austaja. Väsimata ennast kordamast: lihtne ja lollikindel. :up

Ahjaa, mainimata jäi, et sabaosa natuke lahti keerates läheb lamp lukustusrežiimi. Hea omadus kui soovitakse olla kindel, et lamp ise nt transportimisel põlema ei lähe või ei soovita riskida passiivne voolutarbega pikemal ladustamisel.

Kasutamine
Kasutasin lambis Xtar 18650 3100mAh liitium-ioon akusid, mis on varustatud ka kaitsmega ülelaadimise ja ka liigse tühjenemisega kaasnevate kuumenemisohtude vastu. Kuigi kaitsmega akud on üldjuhul natukene pikemad, siis mahtusid nad Barracuda korpusesse kenasti, saba kinnikeeramisega probleeme ei olnud ning raputamisel mingit loksumist ei kostunud.

Arvestades seda, et lambi raskuskese asub ees ning kaal koos akudega oli tuntav, siis tabasin end üks hetk mõttelt, et kas hea põrutuskindlust tähendab muuhulgas seda, et Barracudat saab vana kooli maglite 3xD-4xD lampide moodi ka nuiana kasutada? Eeldused selleks on igatahes olemas :mrgreen:

Lihtsalt visuaalse võrdluse mõttes tegin ühispildi 15-20 aastat tagasi "tegija" olnud Panasonicu 3xD lambiga. Mõõtmed on sarnased, aga valgusomaduste osas pole midagi võrrelda. Vahe on üüratu 8-)

Pilt

Nagu otsingulambile kohane, siis on Barracuda valgusvihk selge ja ereda keskosaga.

Pilt

Seda näitavad ilmekalt ka seina pildid, mis on tehtud ~75 cm kauguselt. Pisikese eripärana on servades näha reflektori äärise sälgud.

Pilt
Lambi pea lahti, madalaim tase

Pilt
Lambi pea lahti, madal tase

Pilt
Lambi pea lahti, kõrge tase

Pilt
Lambi pea kinni, kõrgeim tase

Välitingimustes lampi esimest korda põlema pannes mõistsin hetkega, miks mõned ostavad sedalaadi lampe isegi siis, kui nad neid otseselt ei vaja. Esmamulje oli võimas: ma küll eeldasin, et Barracuda näitab hästi, kuid selliseks valgusmassiiviks ma valmis ei olnud.

Ehk aitab lambi eredusest aimu saada tõsiasi, et meie aastavahetusele eelnenud tatises lumetus talveilmas, aasta kõige pimedamal ajal, kus pimedus näis endasse imevat pisemagi valguskiire, ei olnud maksimumi peal enda ette 3-4 m peale valgustamisel mingit mõtet, kuna see lihtsalt pimestas ja rikkus igasuguse öönägemise. Barracuda tõeline pale ilmnes aga lagedal maastikul, kus valgusvihk ulatus näitama kaugemale, kui mul avatud ala pakkuda oli.

Kõige suurema komplimendi tegi lambile aga pere naispool, kes teatas, et temale see lamp meeldib, selline korralik, näitab hästi ega ole mingi täisilm. :shock: Nii et unustage ehted, lilled ja kommikarbid. Õrnemale soole mulje avaldamiseks pole muud vaja kui ühte 1000+ lm pakkuvat otsingulampi! :D :up

Välipiltide tegemiseni jõudsin alles siis kui lumi oli maha tulnud. Kuigi sain lambi enda kätte juba 2013 lõpus, siis ei soosinud ilmad pildistamist. Küll sada vihma, siis lund, siis paistis kuu nõnda, et lambi võis rahus koju jätta ja kui lõpuks jõudis kätte sobiv ilm, kus segavaid tegureid ei olnud, oli lumi maas ja termomeeter akna taga näitas -17 kraadi...

Aga midagi polnud teha. "Püha ürituse" nimel pakkisin oma kola kokku ja kõndisin pilte tegema. Nagu kartsingi, siis oli Barracuda valgusvihu pildistamine paras pähkel, kuna võimsuste skaala on väga lai ning lumi võimendas valgusvihke veelgi. Ja ega ma päris head tulemust ei saanudki: kui sai loomutruuks madalama otsa, siis kippus aparaat ülesäritama maksimumi ja vastupidi. Lõpuks valisin kompromissi, mis annab enam-vähem loomutruu pildi just madalamast otsast, sest ülemise osas suurt kahelda ei ole vaja.

Kasutatud seaded: ISO 100, ava 2,8, säriaeg 8 sekundit. Puude piir algab ~50m pealt.

Pilt
Kontrollpilt

Pilt
Lambi pea lahti, madalaim tase

Pilt
Lambi pea lahti, madal tase

Pilt
Lambi pea lahti, kõrge tase

Pilt
Lambi pea kinni, kõrgeim tase

Nagu näha, siis 50 meetrit on liiga vähe, et anda lambi võimetest aimu. Keerasin ennast siis 90 kraadi eemal asuva metsatuka poole, mis silma järgi hinnates asus vähemalt 120-130m kaugusel.

Pilt
Kontrollpilt

Pilt
Lambi pea kinni, kõrgeim tase

Pilt
Lambi pea kinni, kõrgeim tase

Nagu näha, siis polnud ka selle kauguse alistamine Barracudale mingi probleem. :up

Kokkuvõte
Kellele see lamp mõeldud on? Hea küsimus. Kahtlemata on Barracuda kvaliteetne toode, mis teeb väga hästi seda, milleks ta mõeldud on – valgustada nii kaugele kui silm seletama ulatub. Samas on olemas ka igapäevane funktsionaalsus madalamate tasemete näol. Kasutajaliides on põhiolemuselt õnnestunud ja mis mulle väga meeldib, lihtne ning kõikides oludes kergesti kasutatav (nt pildistamise ajal, kui väljas on -17 kraadi külma, olin suht õnnelik selle üle, et ei pidanud lambiga toimetamiseks kinnast käest võtma).

Kellele siis Barracuda ikkagi sobiks? Kindlasti lambientusiastidele. See tobe irve, mis su näkku ilmub, siis kui kõik sinu ees mitmesaja meetri ulatuses ühtäkki valgeks lööb on midagi, mille nimel ostavad sedalaadi lampe ka need, kellel reaalne vajadus millekski selliseks puudub. Noh, kui välja arvata boonusena kaasatulev võimalus naabreid ärritada sellega, et öösel kell 12 nende tuppa hommiku tood.

Kuurist puid tooma või koeraga pargis jalutama minekuks Barracuda minu silmis siiski ei sobi. Miski seda küll ei taksita, kuid selleks on olemas märksa sobilikumaid ja mõõtmetelt mugavaimaid lampe. Koeraga põldude vahel jalutamine on aga juba teine asi :mrgreen: Ehk siis kindlasti on majapidamisi ja elukutseid, kus selline lamp kulub igati marjaks ära. Ole sa siis paadiomanik, talunik või keegi muu. Kel iganes on vaja näha pimedas kaugele, sellel tasub Barracudat variandina kindlasti kaaluda. :up

***

Ülevaate kirjutamiseks andis lambi Armyteki maaletooja Eestis taskulambid.eu
Springers are like Muscle-Cars - Classic, Heavy and Never out of style...
Vasta